Könyvkiadás a digitális korban. Trendek, esélyek a Gutenberg-galaxis átalakulása közben
Szinopszis (Szakdolgozat, Kis Tamás, 2009 – ELTE BTK Informatikus könyvtáros KEK)
Az úgynevezett „könyves szakma” lényegében a számítástechnika elterjedése, a digitalizáció a köztudatba, a mindennapokba történő robbanásszerű, forradalmi betörése óta vizionál a könyv, az írott-nyomtatott kultúra jövőjéről.
Legyen szó szerzőről, szerkesztőről, kurátorról, könyvkiadóról, kiadói dolgozóról, nyomdászról, könyvkereskedőről, terjesztőről, könyvtárosról – még tágabb értelemben minden, a könyvet hivatásszerűen használó és szerető, gyűjtő emberről –, sokakat foglakoztat könyv jövője. A technika, az információs társadalom elképesztő mértékű fejlődése, a multikulturalizmus, a globális piacgazdaság és legfőképpen a szellemi termékek mára már megkerülhetetlen és egyre markánsabb szerepet játszó terjesztője, az internet és egyéb hálózati szolgáltatások a maguk törvényei alapján sok esetben konkrét válaszok formájában elébe mennek az elméleti fejtegetéseknek, a vízióknak és kérdéseknek. A dolgozat célját tekintve megkísérli feltérképezni a kurrens trendeket a könyvkiadás jelenleg zajló és a jövőben egyre felgyorsulni látszó, radikális átalakulásának aspektusából.
1. A könyv szerepének átalakulása
Az új évezred első évtizedének végére a „könyv”-ről szóló diskurzus esetében már célszerű lehet „könyvszerű termékekre” gondolni. Az ún. keresztmédia-kiadási felfogás szerint a „tartalomszolgáltató iparág” a következő könyvszerű termékeket állítja elő:
1. hagyományos nyomtatással előállított papíralapú könyv;
2. digitális eljárással nyomtatott papíralapú könyv;
3. a nyomtatott papíralapú könyv tartalmának digitalizált változata;
4. az integrált nyomtatott elektronikákat is tartalmazó, multimédiás papírkönyv;
5. az elektronikus könyv;
6. az e-Tex;
7. a hangoskönyv;
8. a Braille-szövegű nyomtatott könyv vakok számára;
9. érintőképernyő felületen letapogatható Braille-karakterű könyv.
A könyvpiaci szempontokat is figyelembe véve, elsősorban a 2., 3., 5. és 7. kategóriába tartozó dokumentumok jelentenek „konkurenciát” az 1. típusba tartozó hagyományos, „gutenbergi” könyveknek. Abban azonban majd’ minden érintett, könyvszakmai szereplő egyetért, hogy a 21. században minden valószínűség szerint talpon marad a nyomtatott könyv is, ám szerepe a „professzionális felhasználásban” vélhetőleg csökkenni fog. Az elektronikus szöveg egyrészt minimális helyet foglal el, másrészt gyorsabb és kényelmesebb a belőle kinyerhető releváns információhoz való hozzáférés lehetősége.
2. Az internet és mobil kommunikációs formák hétköznapivá válása
A technikai fejlődés mára hétköznapivá tett olyan vívmányokat, mint a mobiltelefonok vagy más hordozható, vezeték nélkül is használható platformok – ezek pár évtizede még csak a sci-fi-írók vízióiban voltak elképzelhetőek.
Az emberiség máris hozzászokott a szabadabb és korlátlanabb kommunikáció, a mobilitás nyújtotta előnyökhöz, és ez módosította elvárásait és befogadói igényeit is. A piaci verseny diktálta rohamtempóban minden gyártó és szolgáltató igyekszik az új technológiáktól „függővé” váló fogyasztók kegyeibe férkőzni.
Természetesen a könyvkiadás és -kereskedelem, de könyvtári részről az információkhoz való egyetemes hozzáférés elve is ezekben a vívmányokban keresi a maga lehetőségeit – nemegyszer úttörő módon –, és egyre növekvő mértékben veszi ki a részét a virtuális tér nyújtotta lehetőségekből. Már ma is érzékelhető, hogy a hagyományos értelemben vett olvasóközönség egyre tekintélyesebb részét ezeken a csatornákon keresztül lehet és érdemes megtalálni.
3. A fogyasztói szokások átalakulásának könyvpiaci vonatkozásai
A könyvkiadási gyakorlat évszázadokig tartó fejlődése a technológiai robbanások során többször is jelentősen módosult. Az új nyomtatási eljárások, az automatizált gépsorok megjelenése, a számítástechnika precíziós áttörése egyre lerövidítette egy-egy nyomdatermék gyártási idejét. Ez egyrészt lehetővé tette a példányszámok és címek rohamos emelkedését, másrészt pedig – párhuzamosan a műveltség terjedésével – mindinkább igyekezett megfelelni a fokozódó olvasói elvárásoknak.
A tudományok fokozatos és folyamatos fejlődésével egyre rétegspecifikusabb olvasói-fogyasztói igények merültek fel – de ezzel párhuzamosan a publikációs kényszer is növekedett. A szűkebb szakterületek is megkövetelték a maguk irodalmát.
A 20. század közepétől ugrásszerűen megnövekedett a könyvkiadók száma, amelyek egyre inkább szakterületi-elméleti specializációk mentén határozták meg profiljukat, kiadási politikájukat.
Sok esetben, főleg a természet- és alkalmazott tudományok területén a hagyományos könyv- és folyóiratközlés már lassúnak, nehézkesnek mutatkozott.
Maga a könyv mint tárgyiasult forma, és így raktárkészlet sem feltétlenül szükséges ahhoz, hogy egy konkrét mű eladásra kerüljön: ha megvan a digitális változat, akár egyetlen példány gazdaságosan kinyomtatható és beköthető egy digitális nyomda segítségével.
Másfajta igényeket is kell elégíteni: egyre többek megelégszenek egy számítógépen vagy más platformon olvasható, esetleg hallgatható fájllal.
Az olvasás- és jövőkutatók feltételezései szerint az olcsó és gyors hozzáférésű, a tartalombeli gyors és szelektív keresést biztosító virtuális könyvtári/könyváruházi állományok alapjaiban változtatják majd meg az egyre inkább időzavarral küzdő és ritkábban/felületesebben olvasó emberek olvasási szokásait.
A felgyorsuló és egyre inkább az internethez kötődő világ fokozatosan kitermeli és folyamatosan alakítja az új típusú olvasói szükségleteket, ezáltal az új típusú könyveket, amelyek új típusú kiadói stratégiákat igényelnek.
4. A könyvkiadói munkafolyamatok átalakulása
A 20. század utolsó évtizedeitől a könyv („fizikai”, azaz digitális) előállításának egy jelentős része átkerült a nyomdákból a kiadókba. A személyi számítógépek elterjedése, később a szöveg- és képszerkesztő programok, dtp-rendszerek (desktop publishing – számítógépes kiadványszerkesztés) megjelenése, az elérhető árú nyomtatók, szkennerek tömegtermékké válása magával hozta a kiadványszerkesztés mint munkafolyamat széles körű elterjedését, az ilyen jellegű, korábban szűk szakmai elit által végzett munkafolyamatok házon belüli, látványos és gyors, könnyű elvégzését. Ez mind időben, mind pénzben jelentős megtakarítást hozott – minőségben nem mindig, hiszen mint minden munkavégzés, a könyv fájljainak előállítása sem nélkülözheti a megfelelő szakmai felkészülést. Az olcsó, egyszerű, látványos programok sok esetben hamis biztonságérzetet adnak a használójuknak, nyilván ezzel is magyarázható a könyvpiacon egyre nagyobb arányt képviselő igénytelen formai megoldásokkal operáló, esztétikailag elhibázott, hibáktól hemzsegő kiadványok nagy száma.
A könyvkiadók rohamos elterjedése, a verseny erősödése, a járulékos terhek növekedése, a terjesztői jutalékok magas aránya arra szorítja a legtöbb kiadót, hogy igyekezzen spórolni egy-egy könyv előállítási árán.
A kiadói szakma drámai átalakulásának mélyebb összefüggéseit vizsgálja Jason Epstein 2001-es Book Business – Publishing Past Present Future (magyarul: A könyvkiadás múltja, jelene és jövője ) című munkájában. A szerző a legnagyobb amerikai könyvkiadók elismert belsős szerkesztőjeként dolgozott fél évszázadon keresztül, és belülről láttatja a világ egyik legfontosabb könyvpiacának metamorfózisát. A jövőre vonatkozó megállapításaiban egyértelműen azok véleményét, optimizmusát osztja, akik szerint a nyomtatott könyvek nem tűnhetnek el, hanem együtt fognak élni digitális riválisaikkal. Csak éppen valószínűleg oly módon, hogy az online adatbázisokból letöltött fájlokból készülnek speciális gépekkel egyedi, kinyomtatott és bekötött példányok, akár az emberek otthonaiban is. Amihez korábban gyárak, raktárak, depók, üzletek kellettek, az néhány perc alatt, néhány kattintással, viszonylag alacsony költséggel, automatizálva, önkiszolgáló módon elkészül a fogyasztó lakásában.
Epstein is azon az állásponton van, hogy a könyvkiadás a gutenbergi forradalomhoz hasonlítható átalakulás küszöbén áll. A kiadói funkciók az eddigieknél is radikálisabban átalakulnak, szakmák, munkafolyamatok tűnhetnek el a süllyesztőben, de ez a fejlődés szükségszerű velejárója lehet. A jelenleg megfigyelhető trend, miszerint a kurrens könyvek „elévülése” egyre gyorsabb, „szavatossági ideje” mind rövidebb, kilátástalan helyzetbe hozhatja a hagyományos könyvekre szakosodott kiadói és könyvterjesztői struktúrát, lévén a kiadói szektor átlagosan sohasem a gyorsan megtérülő és nagy haszonkulccsal kecsegtető üzletágak közé tartozott, ellenkezőleg: mindig nagy kockázattal és kis jövedelmezőséggel rendelkezett más „iparágakhoz” képest. Tehát elsősorban a gazdasági ésszerűség, pontosabban a pénzügyi farkastörvények késztetik rá a piacot a minél gyorsabb átállásra a digitális technológiákra, az online szövegiségre, lévén a digitálisan tárolt és forgalmazott tartalom bekerülési költsége elenyészik a hagyományos könyvekéhez képest.
Arra is kitér a szerző, hogy az elavult technológia és korlátozott piac által gúzsba kötött tradicionális könyviparnál az internet és a kialakulóban lévő új technológiák beláthatatlanul hatékonyabban lehetnek képesek arra, hogy a produktumot eljuttassák a potenciális vevők szélesebb tömegeihez.
5. Változások a szerzői stratégiákban – hardverek otthonra
A globális piacgazdaság hatására az otthonok mindennapos szereplőivé váltak olyan hardverek, amelyek korábban a „publikációs ipar” (kiadók, szerkesztőségek, nyomdák, stúdiók) drága és bonyolult, épp ezért csak a szakemberek számára elérhető kellékei voltak. Megjelentek az olcsó számítógépek, nyomtatók, szkennerek, digitális fényképezőgépek, a professzionális tudású, de felhasználóbarát szoftverek, és így mára szinte mindenki számára lehetővé vált egy komplett nyomdai előkészítő stúdió munkafolyamatainak egyszemélyes elvégzése – természetesen ezen eszközöket tudni kell használni a minőségi produktum érdekében. Kellő felkészültséggel mind időben, mind térben jelentősen lerövidülhet az út a primer alkotástól a kinyomtatott termékig.
Ez a lehetőség növeli a potenciális szerzők számát, az internetes publikáció lehetősége pedig azok bátorságát is meghozhatja az alkotáshoz, akik a hagyományos kiadói csatornák esetében nem éreznének ehhez indíttatást.
Ezek az evidens folyamatok túlnyomórészt nem érintik a minőség kérdéskörét, hiszen szakmai szempontból az önpublikáció (vagy éppen a szakmai kontroll nélküli magánkiadás) nem alkot (csak ritkán) közös halmazt a rangos szakmai publikációkkal.
A kiadói munkafolyamok átalakulása kapcsán már szó esett a szerző fokozottabb jelenlétéről a kiadói munkafolyamatban. A 21. század legelejére elmondhatóvá vált, hogy a szerzők döntő része számítógépes fájl formájában adja le kéziratát a kiadónak – a legtöbb kiadó e nélkül nem is fogad el kéziratot –, természetes fejlemény a rendelkezésre álló digitális tartalmak önálló internetes publikálása. Ez számos problémát felvethet, a kiadókkal történő megállapodásoktól kezdve (sérülhet a kiadó üzleti érdeke, ha a szerző ingyen elérhetővé teszi a könyv alakban megjelent művét az interneten) a szerzőiségen esett jogsérelmekig. Ugyanakkor napról napra nő az eleve „tisztán” az internetre szánt önálló szellemi alkotások mennyisége, és ez mutatja, hogy a szerzői stratégiák is változnak.
Mindezek jelzik azt, hogy az ember alkotói stratégáit semmiképpen sem kerülheti el az új technológiák és a digitális kultúra komplex hatása.
6. Nyomdaipari trendek, a digitális nyomdák terjedése
A digitális nyomtatóeljárások közös jellemzője az, hogy a nyomtatás előre elkészített, fizikailag létező nyomóforma nélkül, a számítógép adatbázisában lévő digitális információ segítségével történik. Jelenleg többféle technológia egymás mellett éléséről van szó, és a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően nem jósolható meg, melyik út, melyik megoldás válhat „szabvánnyá”. Az alábbi ábra szemlélteti a párhuzamosan piacon lévő alternatívákat.
A digitális nyomtatási eljárások közös jellemzője az, hogy a nyomtatható állományt virtuálisan/elektronikusan tárolja, lehetővé válik a szükségletnek megfelelő példányszám gazdaságos előállítása (a bevett angol szakkifejezés szerint: Print on Demand Book Publishing). Nincs szükség az ofszet technológiánál megszokott, fototechnikai úton előállított, költséges fényérzékeny anyagokkal operáló nyomdai filmekre és – „egyszer felhasználható” – nyomólemezekre, hanem közvetlenül a digitális állomány kerül kinyomtatásra, méghozzá gazdaságosan.
Mindez nemcsak az előállítási, raktározási, szállítási költségeket és kockázatokat csökkenti (akár úgy, hogy a digitális információt hálózaton továbbítják a megrendelőhöz legközelebb eső nyomdaegységhez), de egyúttal környezetvédelmi szempontból is előnyös (kevesebb papír, vegyszer, festék, selejt, energia stb. keletkezik és/vagy pazarlódik el), a munkaerőköltségek alacsonyabbak, sőt, a kisebb példányszámok ellenére is növeli a szerzői, a kiadói és a nyomdai profitot.
Egy másik nagyon fontos és előnyös tulajdonsága a digitális nyomtatásnak, hogy mivel csupán a digitális állományokat kell tárolni egy – akár virtuális, távoli – adathordozón, ezért bármikor, bármilyen példányszámú utánnyomás rendelhető bármely címből külön költség nélkül, sőt, a digitális állomány bármikor, bármilyen mértékben módosítható, frissíthető, aktualizálható. Így elkerülhetővé válhat a régebbi kiadású hiánykönyvek mindig jelentkező problematikája – a kiadó egyszerűen mindig annyi példányt rendelhet, amennyire aktuálisan valós igény mutatkozik.
Ma már léteznek olyan nyomdaipari gépsorok is, amelyek a könyvelőállítás minden fázisában automatizáltak: a gépsor elején lévő számítógép megkapja a digitális adathordozót vagy pusztán a fájlokat, a gépsor végén pedig kijön a kész, ragasztott vagy fűzött, borítóval összekapcsolt könyv egy vagy több példányban, a megrendeléstől függően. Sőt, az ún. digitális változóadat-nyomtatási technika révén akár minden egyes példány egyedi azonosítóval, pl. más feliratú-színvilágú borítóval rendelkezhet stb.
Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a fejlett elemzőszoftverek segítségével hajszálpontosan kalibrálható és tervezhető az egyetlen példányra vonatkozó tényleges költség.
7. Új utak a könyvkereskedelemben
Az online könyvkereskedelem komoly hagyományokkal rendelkezik az internetes értékesítés keretein belül. Elsőként az amerikai Amazon.com lépett a piacra 1995-ben, és mára az egyik legnagyobb internetes kereskedelmi cég. Az új és használt könyvek forgalmazása mellett jelenleg igen kibővült termékpalettával bír.
Komoly érdeme könyvszakmai szempontból az Amazonnak, hogy mintát és trendet teremtett. Világszerte elharapóztak mintájára a webes könyváruházak, formailag is idomulva egy bevált struktúrához. Az online könyvértékesítés piacélénkítő hatása vitathatatlan, s mindez hatott az olvasói szokások alakulására, tágabb értelemben a kiadói gyakorlatra, sőt a digitális nyomdatechnika iránti igények növekedésére is. Ugyanis az internet földrajzi kötetlensége miatt az egészen rétegspecifikus olvasói igényekre könnyebben derül fény a kereskedelem oldaláról nézve, a versenyszellemű üzletpolitika pedig az ilyen igények kielégítését is megcélozza.
A digitális kiadói tartalmak megjelenésével helyhez kötöttségtől mentesen is megvalósulhat az a gyakorlat, miszerint kis példányszámú könyvek egyedi, digitális nyomda útján történő kinyomtatásával a termék eljuthat fogyasztójához. Az Amazon és társai ezt a modellt a kiadókkal történő egyedi megállapodások útján gyakorolják – folyamatosan növekvő mértékben.
Kiadói oldalról ez a hatásmechanizmus ugyancsak működik: a cégek sorra ismerik fel a digitális állományok online értékesíthetőségében rejlő lehetőséget. A kettős szerepvállalás (tárgyiasult és digitális termékek piacra dobása) természetes átmenetet biztosíthat az egyre inkább a digitális felé eltolódó könyvpiac igényeinek megfelelő paradigmára történő átálláshoz, a digitális tartalomszolgáltatás és a termékpaletta bővítéséhez. Így talán a nagy hagyományokkal bíró könyvkiadók képesek lesznek megvetni a lábukat a digitális kiadói versenyben is – ez minőségi szempontból kívánatos fejlemény volna.
Elsősorban az online digitáliskönyv-kereskedelem érdeke a szerzői jogi, másolásvédelmi problémák kiküszöbölése, ezért e szegmens piacvezető cégeitől várható a megfelelő szabványok kidolgozása, amelyek nyilvánvalóan kihathatnak a könyves szakma többi szereplőjének gyakorlatára is.
8. E-book: hardverek és szoftverek integrációja
A digitális könyvek története több évtizedre tekint vissza – az elv lényegében egyidős a személyi számítógéppel –, de az igazi áttörés gyakorlatilag napjainkban, a 2000-es évek legvégén következik be. A technika és az ipar mostanában jutott olyan szintre, hogy kiváló minőségű és megfizethető árú mobil könyvolvasó készülékek kerültek a piacra (egyelőre elsősorban a legfejlettebb országokban) – s ez lökésszerű hullámot generált a tartalomszolgáltatói oldalon is.
Azonnal jelentkezett a legális kontra illegális letöltés problematikája. Miként a zene- és filmiparban, a könyvkiadói üzletágban is komoly fejtörést okozott a megfelelő védelmek, szabványok, formátumok kidolgozása.
A fájlformátumok tekintetében igazi áttörést hozott a PDF-formátum (Portable Document Format) széles körű elterjedése. Az Adobe által kifejlesztett nyílt forráskódú bináris fájlformátum alkalmas szöveget, ábrát és képeket tartalmazó dokumentumok leírására eszköz- és felbontásfüggetlen formában, színesen, interaktív mezőkkel stb. Ezzel lényegében bármely könyv eredeti tipográfiája szoftveresen megjeleníthető – akár a beszkennelt/lefotózott és átkonvertált Gutenberg Biblia, vagy egy kézírásos kódex is – egy megfelelő eszközzel. Mivel azonban nyílt formátumról van szó, a másolásvédelem nehezebben oldható meg, ez pedig ütközik a könyvkiadók és szerzők érdekeivel. Ezért a nagy kiadók régóta dolgoznak különböző e-book fájlformátumok megalkotásán. Ezekhez külön – általában ingyenes – olvasóprogramokat kínálnak, amelyek futtathatók bármely általánosan elterjedt platformon.
A kiadók legnagyobb arányban az EPUB formátumot alkalmazzák. A formátumok versenye még nem dőlt el, mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai egyaránt. Korunk informatikai kolosszusa, a Google a PDF-formátumot preferálja az ingyenes, azaz szerzői joggal már nem rendelkező könyvek esetében, a fizetős tartalmakat pedig – a Sonyval szövetkezve – EPUB formátumban kínálja – ez talán elég markáns érv lesz a piac számára is.
Az e-bookok esetében kezdettől az volt az ebben a szegmensben fantáziát látó cégek célja, hogy a valódi, nyomtatott könyvhöz hasonló, a papír és a nyomdafesték kontrasztosságát hűen imitáló mobil hordozókat fejlesszenek ki, amelyek bárhol, megbízhatóan használhatóak. (Fontos szempont lehet a tömeg, az ütés- és cseppállóság, valamint a tükröződésmentes diszpléj.) Ezeknek a kritériumoknak a jelenleg elterjedt LCD-kijelző technológia nem képes teljes körűen megfelelni, bár bizonyos gyártók komoly sikereket érnek el integrált eszközeikkel, elég csak az Apple divatos iPhone mobileszközére gondolni.
Az igazi áttörést az ún. e-papír megjelenése és folyamatos fejlesztése jelenti. Az e-tintának is nevezett technológia a valódi könyvlapot idéző optikai élményt nyújtja, a kijelzőnek nincs háttérvilágítása, tehát külső – természetes vagy mesterséges – fényforrás kell az olvasásához, a felbontás pedig a nyomdai minőséget idézi. A legújabb generációs könyvolvasók az E•Ink cég e-papírját
2009-re az e-könyvolvasók piacán élesedő piaci verseny állt elő. A piacvezető Amazon.com online könyváruház bemutatta Kindle 2 nevű e-könyvolvasóját (290 dolláros árért), amely elnyerte a tesztelők és kritikusok tetszését egyaránt. A minden korábbi riválisánál több szolgáltatást nyújtó készülék képes arra is, hogy felolvassa a szöveges tartalmat, sőt indexelje, könyvjelzőzze azt úgy is, hogy a következő bekapcsolásnál vissza lehessen váltani vizuális olvasási módra.
Az Amazon legerősebb konkurense az e-könyvpiacon a Sony, amely szintén 2009-ben dobta piacra Reader márkanevű e-könyvolvasóját; ez az EPUB-formátumot is támogatja, azaz a Kindle 2-vel ellentétben alkalmassá válik számos online e-könyvesbolt és kiadó kínálatának elérése is. Felismerte a Sony Readerben rejlő lehetőségeket a Google online birodalom is, hiszen a saját könyvtárdigitalizálási projektje keretében beszkennelt hatalmas adatbázis egy részét, mintegy 500 ezer (szerzői jogvédelem alól már kikerült) könyvet ad a Readerhez, azaz a könyvek ingyenesen letölthetők a Sony weboldaláról. Mivel a dokumentumokat PDF-formátumban tárolja a Google, a jobb olvashatóság érdekében valamennyit átkonvertálják EPUB-formátumba – önmagában ez a tény is jelzi a szereplők tőkeerősségét.
Vélhetőleg e két készülék és utódaik, illetve a mögöttük álló cégóriások közötti verseny határozza meg a közeljövő e-book és e-könyvolvasó piacát.
9. Hangoskönyv – könyv?
Nem hagyható figyelmen kívül a könyvek digitális evolúciójának egy másik formája, a hangoskönyv, amely dokumentumtípus az új évezred első évtizedére vitathatatlan jelentőségű szereplője lett a könyvpiacnak. Legtöbbször azok az „olvasók” használják, akik napjuk nagy részét autóban töltik, illetve egészségi állapotuk, fogyatékosságuk miatt nehezen vagy egyáltalán nem tudnak olvasni. Idegen nyelvű hangoskönyv hallgatása a nyelvtanulásban is kitűnően alkalmazható.
Ma már az első kiadású könyvek hangoskönyv-kiadása is egyre gyakoribb. Az internetes kereskedelem lehetőségével élve számos kiadó letölthető formátumban is elérhetővé teszi hangoskönyveit. Az online könyvtárak esetében is növekvő hangoskönyv-állomány figyelhető meg.
A dokumentumtípus az olvasási zavarokkal küszködő gyermekek tanulásában és művelődésében is nagy szerepet játszik, ám ellenzői (pl. olvasáspszichológusok és -szociológusok) felfigyeltek arra a nem kívánatos jelenségre is, hogy kényelmi szempontból az iskolai kötelező olvasmányokat is ilyen módon ismerik meg az egyébként erre nem szoruló tanulók, ami számos problémát vet fel. Felmerülhet elméleti szinten az a lehetőség is, hogy bizonyos dokumentumtípusok (főleg a klasszikus szépirodalom) esetében komoly konkurenseivé válhatnak a hangzóanyagok a textuális, akár nyomtatott, akár digitális változatoknak. Ezen igényeket maguk a kiadók is próbálják kielégíteni, hiszen egymással versenyezve igyekeznek elsőként kiadni a klasszikusok hangoskönyves változatait.
Magyarországon 2005-ben létrejött a Magyar Hangoskönyv Kiadók Egyesülete, amely szakmai szervezetként kívánja támogatni a hangoskönyv-kultúra széles körű terjesztését.
A legtöbb könyvpiaci trendelemzés egyetért abban, hogy a hangoskönyv – az e-bookokhoz hasonlóan – egyre nagyobb szeletet hasít ki magának a könyvpiacból, tehát semmi esetre sem múlékony divatjelenségről van szó.
Segíti e dokumentumok tartós jelenlétét az is, hogy az internethez is csatlakozni képes mobil médiaeszközök (pl. telefonok) révén – tehát mellőzve a külön e célt szolgáló audio-lejátszó hardvereket – egyre könnyebb és természetesebb a hangoskönyvek helyhez kötöttségtől mentes használata.
10. A digitális könyvtárak mint versenyszereplők
Kezdettől fölmerült az írásbeliség teljes digitalizálásának eszméje, és ennek kihatása a könyvtárügy minden területére. A kulturális örökség megőrzésének, tárolásának lehetőségétől az állományvédelmi szempontokon át a visszakereshetőségen keresztül a globális elérhetőségig, a tárolási, szállítási problémákig minden szinten kihat a digitalizált dokumentum a könyvtár jövőjére.
A Virtuális Világkönyvtár eszméje szerint az emberiség által valaha publikált valamennyi dokumentum egyetemes hozzáférhetősége lehet a végcél – ennek azonban számtalan, sok esetben megoldhatatlannak tűnő akadálya van.
Az azóta beindított globális kezdeményezések e tekintetben optimizmusra adnak lehetőséget. A Google cég Book Search szolgáltatása (A Google Könyvkereső könyvtárprojektje – a világ könyveinek korszerű katalógusa címmel) (hosszú távon) egészen nagyra tör: „Végső célunk az, hogy a kiadókkal és könyvtárakkal együttműködve létrehozzuk a világ összes nyelvén megjelent valamennyi könyv átfogó, kereshető, virtuális katalógusát, amely a felhasználóknak segít az új könyvek felfedezésében, a kiadóknak pedig az új olvasók megtalálásában.”
Egy másik fontos projekt az EU kezdeményezésére és támogatásával (nemzeti könyvtárak, múzeumok, audiovizuális tárak stb. nemzetközi együttműködésével) létrejött – jelenleg és folyamatosan fejlesztés alatt álló – Europeana (http://europeana.eu), az Európai Virtuális Könyvtár, amely jelenleg már 4 millió digitális dokumentumhoz nyújt hozzáférést – természetesen ez csak a kezdeti stádiumnak tekinthető. (Az Europeana magyar könyvtári partnere az OSZK által működtetett Magyar Elektronikus Könyvtár [MEK – http://mek.oszk.hu], amely a legjelentősebb magyar digitális könyvtár a maga 6870 dokumentumával ).
A tervek, projektek közül további jelentős vállalkozás a Microsoft és a British Library közötti megállapodás, amely szerint 2006-ban megkezdték 100 ezer szerzői jog által már nem védett könyv 25 millió oldalának a digitalizálását.
A digitális könyvtárak gyakorlati megvalósulásuk szerint számos specifikus jellemzővel bírnak világ- (vagy inkább: világháló-) -szerte. A korszerű digitális könyvtárak két alapvető forrásból építik állományukat: 1. digitalizált dokumentumokból, és 2. eleve digitális dokumentumokból. Az 1. típusba tartoznak az utólag digitalizált dokumentumok (azaz pl. egy nyomtatott könyvet beszkennelnek és karakterfelismerő szoftver segítségével információkeresésre alkalmas [javarészt PDF-] formátumúra konvertálnak), míg a 2. kategóriába az eleve digitális formátumban publikált fájlok (pl. e-könyvek) sorolhatók.
E dokumentumtípusok (kiemelten: könyvek) elektronikus tároló, megőrző, publikáló, „kölcsönző”, szolgáltató helye a digitális könyvtár – a megfelelő információkereső programmodulokkal, lehetőség szerint a hétköznapi – nem IT-szakember – felhasználók számára is átlátható módon.
Források, irodalom
Bart István (2005): A könyvkiadás mestersége. Budapest : Osiris, 2005.
Buckingham, David (2005): Médiaoktatás. Budapest : HSA–Új Mandátum–ZSKF, 2005.
Drótos László [é. n.]: E-book forradalom. Szabadpart, [é. n.], 9. sz. Online: http://www.kodolanyi.hu/szabadpart/
Eiler Emil (2007): A jövő könyvei és a könyvkiadás jövője. A leírt gondolat megjelenési formái a digitalis világban. Magyar Grafika, 2007/4. 5–20.
Epstein, Jason (2002): A könyvkiadás múltja, jelene és jövője. Budapest : Európa, 2002.
Halász László (szerk.) (1985): Vége a Gutenberg-galaxisnak? Budapest : Gondolat, 1985.
Herring, Mark Y. (2001): Tíz ok, amiért az internet nem helyettesítheti a könyvtárat. Könyvtári Figyelő, 2001/4.
ITTK (2007): Magyar információs társadalom jelentés 1998–2008. Jelentés az elmúlt évtizedről. Budapest : BME-ITTK, 2007.
Kovács János (2007): Könyvpiac 2006 – Tények és trendek konferencia. Magyar Grafika, 2007/4.
Kukor Ferenc (2008): Könyvtár 2.0 a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban. TMT, 2008, 9. szám.
McLuhan, Marshall (2001): A Gutenberg-galaxis. A tipográfiai ember létrejötte. Budapest, Trezor Kiadó.
Pintér Róbert (szerk.) (2007): Az információs társadalom. Az elmélettől a politikai gyakorlatig. Budapest : Gondolat–Új Mandátum, 2007.
Rab Árpád (2007): Digitális kultúra – A digitalizált és a digitális platformon létrejött kultúra. In: Pintér Róbert (szerk.): Az információs társadalom. Az elmélettől a politikai gyakorlatig. Budapest : Gondolat–Új Mandátum, 2007. 182–200.
Sarkady IIdikó (2005): Médiajogi írások. Budapest : Új Mandátum, 2005.
Sebestyén György (1997): A Gutenberg-galaxis és a digitális kultúra szintézise: az elektronikus-virtuális könyvtár. Írás tegnap és holnap, 1997, 1. sz. http://iqdepo.hu/dimenzio/11/11-05-12.html
Smith, Datus C. (1995): A könyvkiadás kézikönyve. Budapest : Akadémiai, 1995.
Zana Éva (2009): Digitális könyvtárak hálózata – vízió vagy valóság? Szabadpart, (2009), 38. sz. Online: http://www.kodolanyi.hu/szabadpart/
Online források
Fekete Gizella (2006): Virtuális vagy kézzelfogható? Business Online, 2006. http://businessonline.prim.hu/cikk/52714/
http://books.google.com/googlebooks/library.html
http://books.google.hu/intl/hu/googlebooks/about.html
http://mek.oszk.hu
http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=176060&p=irol-mediaKit
http://www.adobe.com/pdf/
http://www.dialog.com/about/
http://www.eink.com/technology/howitworks.html
http://www.europeana.eu/portal/aboutus.html
http://www.literacytrust.org.uk/
http://www.mhke.xls.hu/index1.html
http://www.web-books.com/Publishing/epub.htm
index (2009): Félmillió ingyenkönyvet ad a Google a Sonynak. http://index.hu/tech/hardver/2009/03/19/felmillio_ingyenkonyvet_ad_a_google_a_sonynak/
[origo] (2009): Tuningolt e-könyvolvasó az Amazontól. http://www.origo.hu/techbazis/hightech/20090209-kindle-2-gyorsabb-mobilnettel-erkezik-az-amazon-uj-konyvolvasoja.html
txbx (2008) : Megnyílt a Sony e-könyve. http://index.hu/tech/blog/2008/07/25/megnyilt_a_sony_e_konyve/
2009. április 23., csütörtök
10 pont
Címkék:
digitális könyvtár,
digitális nyomda,
e-book,
e-könyv,
e-könyvolvasó,
e-papír,
felolvasó,
formátum,
hangoskönyv,
letöltés,
nyomda,
pdf,
példányszám,
piac,
szerzői jog,
szoftver
2009. április 10., péntek
A jövő könyvei és a könyvkiadás jövője
Eiler Emil kitűnő összefoglaló cikke (A jövő könyvei és a könyvkiadás jövője) a Magyar Grafika 2007/4. számában.
http://www.mgonline.hu/archive/200707/1/200707_5-20.pdf
„A médiaipar felgyorsított elektronizációja és az internet térhódítása következtében a hagyományos, papíralapú, nyomtatott könyvformák mellett az olvasó egyre több,
digitális/virtuális/elektronikus könyvszerű termék között válogathat. A technika rohamléptékkel arrafelé halad, hogy átformálja a történelem és a kultúra több évezredes eszközét, a könyvet is. A betűbe zárt gondolat új megjelenési formái a nyomtatott könyvhöz hasonlóak, de akár több ezer oldal terjedelműek, naprakész, változó információtartalmúak, hangosak, mozgóképekkel tarkítottak, és a kétoldalú kommunikációra is képesek lehetnek. Az újságokhoz hasonlóan, a könyvek esetében is kezd hódítani a »szerkeszteni, de nem nyomtatni« célkitűzés.”
http://www.mgonline.hu/archive/200707/1/200707_5-20.pdf
„A médiaipar felgyorsított elektronizációja és az internet térhódítása következtében a hagyományos, papíralapú, nyomtatott könyvformák mellett az olvasó egyre több,
digitális/virtuális/elektronikus könyvszerű termék között válogathat. A technika rohamléptékkel arrafelé halad, hogy átformálja a történelem és a kultúra több évezredes eszközét, a könyvet is. A betűbe zárt gondolat új megjelenési formái a nyomtatott könyvhöz hasonlóak, de akár több ezer oldal terjedelműek, naprakész, változó információtartalmúak, hangosak, mozgóképekkel tarkítottak, és a kétoldalú kommunikációra is képesek lehetnek. Az újságokhoz hasonlóan, a könyvek esetében is kezd hódítani a »szerkeszteni, de nem nyomtatni« célkitűzés.”
2009. március 26., csütörtök
Digitális nyomtatás
A Magyar Nyomdász (www.magyarnyomdasz.hu) digitális nyomtatással kapcsolatos írásai:
http://www.magyarnyomdasz.hu/digitalis-nyomtatas
http://www.magyarnyomdasz.hu/digitalis-nyomtatas
Címkék:
digitális nyomda,
formátum,
nyomda,
optikai minőség,
összefoglaló,
példányszám,
piac
A digitális nyomtatás sikertörténete II.
FORRÁS: http://digitalis-nyomda.com/cikk/77/z_digitalis_nyomtatas_sikertortenete_ii_copy.html
Mire jó a digitális nyomtatás?
A digitális nyomtatás is hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben kezeljük információinkat. Rengeteg féle dolgot lehet és ajánlott digitális nyomtatóval nyomtatni. Most nézzük meg azt, hogy miért érdemes egy ilyen szolgáltatást igénybe venni.
Digitális nyomtatás alkalmas arra, hogy készítsünk plakátot!
Ha egy reklámcégnél dolgozunk, vagy olyan tevékenységet végzünk, ami plakát nyomtatását igényli, akkor azt a legtanácsosabb digitális nyomtatóval nyomtatni. Miért?
Mert jó minőségű, olcsó, ha nem magas példányszámban nyomtatunk. Vannak nagy méretű nyomtatók, amik kiválóak erre a célra, tehát a méret nem lehet akadály, igénynek megfelelően lehet digitálisan nyomtatni.
Digitális nyomtatás alkalmas arra, hogy készítsünk szórólapot
Ha valami eseményt, akciót szeretnénk minél több ember figyelmébe ajánlani, akkor nyomtassunk szórólapot. Erre nincs is megfelelőbb módszer a digitális nyomtatásnál, hiszen a papír fajtája, a színek száma, a szórólap struktúrája, mérete mind képes igényeinkhez igazodni, és mindemellett nagyon hamar kész van.
Digitális nyomtatás alkalmas arra, hogy készítsünk egyedi, megszemélyesített dolgokat
Miket is ajánlott digitális nyomtatóval nyomtatni a személyes dolgaink közül?
Digitális nyomtatással nyomtathatunk meghívót esküvőre, vagy szülinapra, egyéb alkalmakra.
Digitális nyomtatással nyomtathatunk karácsonyi és egyéb üdvözlőkártyát, egyedi képeslapot.
Digitális nyomtatással nyomtathatunk névjegykártyát.
Digitális nyomtatással nyomtathatunk fényképet. Manapság az emberek többsége már digitális fényképezőgépet használ fényképkészítésre. Ezeket a képeket tárolhatjuk a fényképezőgépben, rárakhatjuk a számítógépünkre, lemásolhatjuk cd-re. Viszont ha a kézbe szeretnénk fogni és elvinni az ismerőseinknek, barátainknak megmutatni a családi fényképeket, vagy szeretnénk egy-egy közös élményt feleleveníteni, akkor valahogyan papírra kell vinnünk a képet. Ezt játszi könnyedséggel megtehetjük a digitális nyomtatóval. Hiszen, a digitális nyomtató segítségével pillanatok alatt képesek leszünk felvinni a fényképeinket fényképpapírra és így már később könnyen nézegethetjük a nekünk fontos, megörökített pillanatokat.
Digitális nyomtatónk nekünk is lehet otthon, mellyel a számítógépről kinyomtathatjuk irományainkat, képeinket és minden más dokumentumot. Természetesen az otthoni használatra gyártott nyomtatók, illetve a kisebb irodai berendezések nem alkalmasak profi képmegjelenítésre, sem szórólapgyártásra, erre a legmegfelelőbb, ha szakemberhez, speciálisan a digitális nyomtatásra szakosodott nyomdához fordulunk, és az ő szolgáltatásukat vesszük igénybe.
Művészeknek
Azok a kreatív emberek és művészek, akik terveztek valamit a számítógépen, alkottak valami számukra fontosat, nagyot vagy újat, és ezt meg szeretnék nézni papíron, avagy meg szeretnék osztani a világgal, akkor számukra is elengedhetetlen a digitális nyomtatás, hisz így megvalósulhat az álmuk olyan minőségben, ami még az ő szakavatott éles szemükkel is megfelelőnek mutatkozhat.
Diákoknak
A felsőoktatás végén minden diák ír egy szakdolgozatot, amit leosztályoznak. Ez a legfontosabb dolgozat egy diák életében. Ennek rengeteg formai követelménye van. Minden főiskola és egyetem leírja a diákjainak, hogy milyen formában kívánja látni a szakdolgozatokat. Ezt csak is egyféle módon nyomtathatják ki: egy digitális nyomdában. Ott a szakértők eleget tudnak tenni az iskola követelményeinek, így a diákoknak eggyel kevesebb dolgon kell izgulniuk a diplomájuk megszerzéséért. És nem csak a szakdolgozat az egyetlen: jegyzetek, beszámolók, feljegyzések ezrei készülnek manapság már a digitális nyomtatási technológia segítségével, hamarabb, mint korábban bármikor. Így több idő marad a felkészülésre...
Mindenkinek!
Amint látjuk, a digitális nyomtatás szinte mindenki életébe belekerült már, vagy majd a jövőben fog, hiszen az élet rengeteg területén képes segíteni. Így azt hiszem, levonhatjuk bátran a végső konklúziót: a digitális nyomtatás megkönnyíti életünket és számtalan lehetőséget kínál. Gondoljuk át, a mi életünkben mit tud segíteni?
Mire jó a digitális nyomtatás?
A digitális nyomtatás is hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben kezeljük információinkat. Rengeteg féle dolgot lehet és ajánlott digitális nyomtatóval nyomtatni. Most nézzük meg azt, hogy miért érdemes egy ilyen szolgáltatást igénybe venni.
Digitális nyomtatás alkalmas arra, hogy készítsünk plakátot!
Ha egy reklámcégnél dolgozunk, vagy olyan tevékenységet végzünk, ami plakát nyomtatását igényli, akkor azt a legtanácsosabb digitális nyomtatóval nyomtatni. Miért?
Mert jó minőségű, olcsó, ha nem magas példányszámban nyomtatunk. Vannak nagy méretű nyomtatók, amik kiválóak erre a célra, tehát a méret nem lehet akadály, igénynek megfelelően lehet digitálisan nyomtatni.
Digitális nyomtatás alkalmas arra, hogy készítsünk szórólapot
Ha valami eseményt, akciót szeretnénk minél több ember figyelmébe ajánlani, akkor nyomtassunk szórólapot. Erre nincs is megfelelőbb módszer a digitális nyomtatásnál, hiszen a papír fajtája, a színek száma, a szórólap struktúrája, mérete mind képes igényeinkhez igazodni, és mindemellett nagyon hamar kész van.
Digitális nyomtatás alkalmas arra, hogy készítsünk egyedi, megszemélyesített dolgokat
Miket is ajánlott digitális nyomtatóval nyomtatni a személyes dolgaink közül?
Digitális nyomtatással nyomtathatunk meghívót esküvőre, vagy szülinapra, egyéb alkalmakra.
Digitális nyomtatással nyomtathatunk karácsonyi és egyéb üdvözlőkártyát, egyedi képeslapot.
Digitális nyomtatással nyomtathatunk névjegykártyát.
Digitális nyomtatással nyomtathatunk fényképet. Manapság az emberek többsége már digitális fényképezőgépet használ fényképkészítésre. Ezeket a képeket tárolhatjuk a fényképezőgépben, rárakhatjuk a számítógépünkre, lemásolhatjuk cd-re. Viszont ha a kézbe szeretnénk fogni és elvinni az ismerőseinknek, barátainknak megmutatni a családi fényképeket, vagy szeretnénk egy-egy közös élményt feleleveníteni, akkor valahogyan papírra kell vinnünk a képet. Ezt játszi könnyedséggel megtehetjük a digitális nyomtatóval. Hiszen, a digitális nyomtató segítségével pillanatok alatt képesek leszünk felvinni a fényképeinket fényképpapírra és így már később könnyen nézegethetjük a nekünk fontos, megörökített pillanatokat.
Digitális nyomtatónk nekünk is lehet otthon, mellyel a számítógépről kinyomtathatjuk irományainkat, képeinket és minden más dokumentumot. Természetesen az otthoni használatra gyártott nyomtatók, illetve a kisebb irodai berendezések nem alkalmasak profi képmegjelenítésre, sem szórólapgyártásra, erre a legmegfelelőbb, ha szakemberhez, speciálisan a digitális nyomtatásra szakosodott nyomdához fordulunk, és az ő szolgáltatásukat vesszük igénybe.
Művészeknek
Azok a kreatív emberek és művészek, akik terveztek valamit a számítógépen, alkottak valami számukra fontosat, nagyot vagy újat, és ezt meg szeretnék nézni papíron, avagy meg szeretnék osztani a világgal, akkor számukra is elengedhetetlen a digitális nyomtatás, hisz így megvalósulhat az álmuk olyan minőségben, ami még az ő szakavatott éles szemükkel is megfelelőnek mutatkozhat.
Diákoknak
A felsőoktatás végén minden diák ír egy szakdolgozatot, amit leosztályoznak. Ez a legfontosabb dolgozat egy diák életében. Ennek rengeteg formai követelménye van. Minden főiskola és egyetem leírja a diákjainak, hogy milyen formában kívánja látni a szakdolgozatokat. Ezt csak is egyféle módon nyomtathatják ki: egy digitális nyomdában. Ott a szakértők eleget tudnak tenni az iskola követelményeinek, így a diákoknak eggyel kevesebb dolgon kell izgulniuk a diplomájuk megszerzéséért. És nem csak a szakdolgozat az egyetlen: jegyzetek, beszámolók, feljegyzések ezrei készülnek manapság már a digitális nyomtatási technológia segítségével, hamarabb, mint korábban bármikor. Így több idő marad a felkészülésre...
Mindenkinek!
Amint látjuk, a digitális nyomtatás szinte mindenki életébe belekerült már, vagy majd a jövőben fog, hiszen az élet rengeteg területén képes segíteni. Így azt hiszem, levonhatjuk bátran a végső konklúziót: a digitális nyomtatás megkönnyíti életünket és számtalan lehetőséget kínál. Gondoljuk át, a mi életünkben mit tud segíteni?
Címkék:
digitális nyomda,
nyomda,
optikai minőség,
összefoglaló,
példányszám
A digitális nyomtatás sikertörténete
Összefoglaló a digitális nyomdatechnikáról
FORRÁS: http://digitalis-nyomda.com/cikk/76/v_digitalis_nyomtatas_sikertotenete_copy.html
A nyomtatás egyik legkorszerűbb formája a digitális nyomtatás!
A digitális nyomtatás a számítógépek megjelenésével párhuzamosan fejlődő nyomdai eljárás, melynek történetét, sikereit, értékeit szeretnénk bemutatni.
Mi a digitális nyomtatás?
A digitális nyomtatás a nyomtatás azon korszerű formája, mely lassan, de biztosan veszi át a hatalmat a más fajta nyomtatási eljárások felett. Ez a nyomtatásnak a legegyszerűbb fajtája, mivel ennél az eljárásnál nincs semmi közbeiktató nyomóforma, nem csak a nyomtató digitális, hanem a számítógép is, tehát nincs anyag a végtermék és az ember közt. Így egyszerűen elintézhetjük a nyomtatást egy „enterrel”.
Tehát a digitális nyomtatás egy fájlt jelenít meg papíron digitális eljárással. Ez komolyabb nyomtatóknál fantasztikus minőséget is biztosít a nyomtatni kívánónak. Ezért digitális nyomtatás csodás látványt, egyszerű megoldást és kis példányszámban takarékos megoldást kínál. A nyomtatni kívánt anyagok a számítógépről rögtön a nyomdagépbe mennek, ahonnan kinyomtatott kép formájában érkezik meg a nyomtatni kívánt példány. Ez az eljárás viszonylag lassú, de az ára változatlan, akárhány példányt szeretnénk is nyomtatni.
Egy kis történelem
A digitális nyomtatás sikertörténete a nyomtatás kialakulásával kezdődik. A nyomtatás Kínában már elvileg a VIII. században ismert volt. Azonban Európában az 1400-as években élt Johannes Gutenberg nevéhez fűződik a feltalálása.
Kialakult 3 fajta nyomtatás:
A magasnyomás, melynél a nyomóforma kidomborodik és az hagy lenyomatot a papíron. A nyomtatott könyvek története egyik mérföldkövének a kézi festéssel gazdagon díszített 42 soros és két hasábos Biblia 1456-os megjelenését szokták tekinteni. A magasnyomtatás egy évszázadokon keresztül fejlődő ágazat volt. A képek ábrázolására szolgáló fametszetek helyett megjelent a klisé. A kézi szedést felváltotta a gépszedés, melyekkel a szedés betűnként (monotype), vagy soronként (linotype) készült. A betűfémek helyett gumi, műanyag és fotopolimer nyomóformákat alkalmaznak ezután.
A mélynyomás, mint például a rézkarc, rézmetszet: a festék vájatokban van és a papír ebből kiszívja a festéket és így jelenik meg rajta a nyomtatott kép. A XV. századig kézzel vésték a formákat. Majd savas maratással finomabb árnyalatok készítését is lehetővé tették.
Viszont a legelterjedtebb később a síknyomtatás lett. Pl.: litográfia (Toulose-Lautrec plakátjai)
De ez a három eljárás lassú, körülményes és csak viszonylag kis példányszámban működött.
Az úgynevezett Offset nyomtatás a litográfiához kapcsolható. A nyomóformáról a festék előbb egy gumilepedővel bevont hengerre kerül, majd ez a henger érintkezik a papírral, különböző vegyi kezelések folytán lepereg a festék, vagy megragad a sík területen. Ez már nagy példányszámú nyomtatásra ad lehetőséget, ma is ilyen eljárással nyomtatunk például újságot, magazinokat, katalógusokat, plakátot stb. Azonban ez csak minimum közepes, de inkább a magasabb példányszámú nyomtatásnál kifizetődő, kis mennyiség esetén nagyon drága.
Mi lehet akkor a megoldás azok számára, akiknek kisebb példányszámú nyomtatásra van szükségük és így ez a fajta nyomtatás nem éri meg nekik?
A digitális nyomtatás előnyei
A megoldás a digitális nyomtatás, mivel mint már említettem, nincs semmilyen forma, semmilyen tárgy a két digitális gép között és ezzel rendkívül sok költséget takaríthat meg az ember.
Viszont ez az eljárás nagy példányszámban azért nem takarékos, mert a többi nyomdai eljárásnál csak egyszer kell egy nagyobb összeget belefektetni, hiszen ott el kell készíteni a köztes anyagot, amivel nyomtathatunk. Ez nagy költséggel jár, viszont ezt csak egyszer kell kifizetni és az utána való nyomtatás nem annyira költséges, mint a digitális.
Ha kis példányszámban nyomtatunk, akkor a digitális nyomtatás a legkézenfekvőbb megoldás.
A média és a perszonalizáció hatása a nyomtatásra
Manapság a média struktúrája igen változóban van, ezért nem kell már annyi nyomtatott anyag (az arányok változnak), így még inkább szükség lehet a kis példányszámú nyomtatásra.
A digitális nyomtatás előnyei: gyors, olcsó, és amiben nagy jövő van: a perszonalizáció lehetősége és ezáltal szerepének növekedése.
Itt azt értem, hogy a technológiák fejlődése által a termékeket előállító cégek és egyéb cégek egyre többet tudhatnak meg rólunk, fogyasztókról, így a jövő abban rejlik, hogy mindenki személyre szabott reklámokat, ajánlatokat fog kapni, legalábbis efelé haladnak.
Rengeteg nyomda leállt, mert a televízió sok újság szerepét átvette, plusz szolgáltatást kínálva hozzá, így a médiafogyasztó nem csak szemmel, de füllel is kísérheti a világban történt fontos eseményeket. Így hagy egyre nagyobb teret a hagyományos nyomda a digitálisnak.
A 70-es 80-as években virágzott Magyarországon az úgynevezett szitanyomtatás, ami keleti eredetű és akkoriban textilfestésre alkalmazták. Ez volt az olcsó eljárás kis példányszámban akkoriban, de a digitális egyszerűbb, ezért szorította ezt is háttérbe.
Változóadat nyomtatás:
A perszonalizálás (ún. megszemélyesítés) segítségével a nyomatokat egyedivé lehet tenni. Ha ezt egy hagyományos nyomdában szeretnénk kivitelezni, akkor az ofszettechnológia adottságai következtében hihetetlenül magas költségekkel és aránytalanul nagy idő- és energiaráfordítással kellene számolnunk.
Azonban rendelkezésünkre áll a modern, korszerű és csúcsminőségű digitális nyomtatás!
A digitális nyomtatás segítségével könnyedén megváltozható bármilyen részlet a nyomtatandó anyagban, így kisebb erőfeszítéssel és sokkal kevesebb költség mellett kaphatjuk meg az egyedei, személyes nyomdatermékünket. A digitális nyomdának egyszerűen excel táblázatban elküldjük a perszonalizáláshoz szükséges változó adatokat, (ez lehet név, cím, megszólítás, bármi) amiket azután a digitális nyomtatás során közvetlenül a nyomtatandó fájlba importálnak, így a nyomtatvány már megszemélyesítve kerül ki a digitális nyomtatóból.
Ha csak egyszerűen névre szóló meghívót, vagy mondjuk keresztnévvel ellátott naptárat szeretnénk nyomtatni, akkor ezzel az eljárással szinte automatikusan és rendkívül egyszerűen juthatnak szeretteink akár a személyre szóló esküvői meghívónkhoz, akár a karácsonyi egyedi naptár ajándékunkhoz, akár egy cég esetében a személyre szóló reklámanyaghoz. A végeredmény majd önmagáért beszél!
Előnyei:
Előnyei: gyors, olcsó, közvetlenül a számítógépről lehet nyomtatni, egyediesíthető, minőségi anyagok nyomtatására alkalmazható, nincsen minimális mennyiségi megkötés, már akár egy példánytól alkalmazható.
FORRÁS: http://digitalis-nyomda.com/cikk/76/v_digitalis_nyomtatas_sikertotenete_copy.html
A nyomtatás egyik legkorszerűbb formája a digitális nyomtatás!
A digitális nyomtatás a számítógépek megjelenésével párhuzamosan fejlődő nyomdai eljárás, melynek történetét, sikereit, értékeit szeretnénk bemutatni.
Mi a digitális nyomtatás?
A digitális nyomtatás a nyomtatás azon korszerű formája, mely lassan, de biztosan veszi át a hatalmat a más fajta nyomtatási eljárások felett. Ez a nyomtatásnak a legegyszerűbb fajtája, mivel ennél az eljárásnál nincs semmi közbeiktató nyomóforma, nem csak a nyomtató digitális, hanem a számítógép is, tehát nincs anyag a végtermék és az ember közt. Így egyszerűen elintézhetjük a nyomtatást egy „enterrel”.
Tehát a digitális nyomtatás egy fájlt jelenít meg papíron digitális eljárással. Ez komolyabb nyomtatóknál fantasztikus minőséget is biztosít a nyomtatni kívánónak. Ezért digitális nyomtatás csodás látványt, egyszerű megoldást és kis példányszámban takarékos megoldást kínál. A nyomtatni kívánt anyagok a számítógépről rögtön a nyomdagépbe mennek, ahonnan kinyomtatott kép formájában érkezik meg a nyomtatni kívánt példány. Ez az eljárás viszonylag lassú, de az ára változatlan, akárhány példányt szeretnénk is nyomtatni.
Egy kis történelem
A digitális nyomtatás sikertörténete a nyomtatás kialakulásával kezdődik. A nyomtatás Kínában már elvileg a VIII. században ismert volt. Azonban Európában az 1400-as években élt Johannes Gutenberg nevéhez fűződik a feltalálása.
Kialakult 3 fajta nyomtatás:
A magasnyomás, melynél a nyomóforma kidomborodik és az hagy lenyomatot a papíron. A nyomtatott könyvek története egyik mérföldkövének a kézi festéssel gazdagon díszített 42 soros és két hasábos Biblia 1456-os megjelenését szokták tekinteni. A magasnyomtatás egy évszázadokon keresztül fejlődő ágazat volt. A képek ábrázolására szolgáló fametszetek helyett megjelent a klisé. A kézi szedést felváltotta a gépszedés, melyekkel a szedés betűnként (monotype), vagy soronként (linotype) készült. A betűfémek helyett gumi, műanyag és fotopolimer nyomóformákat alkalmaznak ezután.
A mélynyomás, mint például a rézkarc, rézmetszet: a festék vájatokban van és a papír ebből kiszívja a festéket és így jelenik meg rajta a nyomtatott kép. A XV. századig kézzel vésték a formákat. Majd savas maratással finomabb árnyalatok készítését is lehetővé tették.
Viszont a legelterjedtebb később a síknyomtatás lett. Pl.: litográfia (Toulose-Lautrec plakátjai)
De ez a három eljárás lassú, körülményes és csak viszonylag kis példányszámban működött.
Az úgynevezett Offset nyomtatás a litográfiához kapcsolható. A nyomóformáról a festék előbb egy gumilepedővel bevont hengerre kerül, majd ez a henger érintkezik a papírral, különböző vegyi kezelések folytán lepereg a festék, vagy megragad a sík területen. Ez már nagy példányszámú nyomtatásra ad lehetőséget, ma is ilyen eljárással nyomtatunk például újságot, magazinokat, katalógusokat, plakátot stb. Azonban ez csak minimum közepes, de inkább a magasabb példányszámú nyomtatásnál kifizetődő, kis mennyiség esetén nagyon drága.
Mi lehet akkor a megoldás azok számára, akiknek kisebb példányszámú nyomtatásra van szükségük és így ez a fajta nyomtatás nem éri meg nekik?
A digitális nyomtatás előnyei
A megoldás a digitális nyomtatás, mivel mint már említettem, nincs semmilyen forma, semmilyen tárgy a két digitális gép között és ezzel rendkívül sok költséget takaríthat meg az ember.
Viszont ez az eljárás nagy példányszámban azért nem takarékos, mert a többi nyomdai eljárásnál csak egyszer kell egy nagyobb összeget belefektetni, hiszen ott el kell készíteni a köztes anyagot, amivel nyomtathatunk. Ez nagy költséggel jár, viszont ezt csak egyszer kell kifizetni és az utána való nyomtatás nem annyira költséges, mint a digitális.
Ha kis példányszámban nyomtatunk, akkor a digitális nyomtatás a legkézenfekvőbb megoldás.
A média és a perszonalizáció hatása a nyomtatásra
Manapság a média struktúrája igen változóban van, ezért nem kell már annyi nyomtatott anyag (az arányok változnak), így még inkább szükség lehet a kis példányszámú nyomtatásra.
A digitális nyomtatás előnyei: gyors, olcsó, és amiben nagy jövő van: a perszonalizáció lehetősége és ezáltal szerepének növekedése.
Itt azt értem, hogy a technológiák fejlődése által a termékeket előállító cégek és egyéb cégek egyre többet tudhatnak meg rólunk, fogyasztókról, így a jövő abban rejlik, hogy mindenki személyre szabott reklámokat, ajánlatokat fog kapni, legalábbis efelé haladnak.
Rengeteg nyomda leállt, mert a televízió sok újság szerepét átvette, plusz szolgáltatást kínálva hozzá, így a médiafogyasztó nem csak szemmel, de füllel is kísérheti a világban történt fontos eseményeket. Így hagy egyre nagyobb teret a hagyományos nyomda a digitálisnak.
A 70-es 80-as években virágzott Magyarországon az úgynevezett szitanyomtatás, ami keleti eredetű és akkoriban textilfestésre alkalmazták. Ez volt az olcsó eljárás kis példányszámban akkoriban, de a digitális egyszerűbb, ezért szorította ezt is háttérbe.
Változóadat nyomtatás:
A perszonalizálás (ún. megszemélyesítés) segítségével a nyomatokat egyedivé lehet tenni. Ha ezt egy hagyományos nyomdában szeretnénk kivitelezni, akkor az ofszettechnológia adottságai következtében hihetetlenül magas költségekkel és aránytalanul nagy idő- és energiaráfordítással kellene számolnunk.
Azonban rendelkezésünkre áll a modern, korszerű és csúcsminőségű digitális nyomtatás!
A digitális nyomtatás segítségével könnyedén megváltozható bármilyen részlet a nyomtatandó anyagban, így kisebb erőfeszítéssel és sokkal kevesebb költség mellett kaphatjuk meg az egyedei, személyes nyomdatermékünket. A digitális nyomdának egyszerűen excel táblázatban elküldjük a perszonalizáláshoz szükséges változó adatokat, (ez lehet név, cím, megszólítás, bármi) amiket azután a digitális nyomtatás során közvetlenül a nyomtatandó fájlba importálnak, így a nyomtatvány már megszemélyesítve kerül ki a digitális nyomtatóból.
Ha csak egyszerűen névre szóló meghívót, vagy mondjuk keresztnévvel ellátott naptárat szeretnénk nyomtatni, akkor ezzel az eljárással szinte automatikusan és rendkívül egyszerűen juthatnak szeretteink akár a személyre szóló esküvői meghívónkhoz, akár a karácsonyi egyedi naptár ajándékunkhoz, akár egy cég esetében a személyre szóló reklámanyaghoz. A végeredmény majd önmagáért beszél!
Előnyei:
Előnyei: gyors, olcsó, közvetlenül a számítógépről lehet nyomtatni, egyediesíthető, minőségi anyagok nyomtatására alkalmazható, nincsen minimális mennyiségi megkötés, már akár egy példánytól alkalmazható.
Címkék:
digitális nyomda,
formátum,
nyomda,
olvashatóság,
optikai minőség,
összefoglaló,
példányszám
A nyomtatás története
A Wikipedia.hu szócikke - nyomtatástörténeti összefoglalás
http://hu.wikipedia.org/wiki/A_nyomtat%C3%A1s_t%C3%B6rt%C3%A9nete
http://hu.wikipedia.org/wiki/A_nyomtat%C3%A1s_t%C3%B6rt%C3%A9nete
Címkék:
digitális nyomda,
nyomda,
olvashatóság,
összefoglaló,
példányszám
E-book forradalom
Összefoglaló cikk az e-bookok történetéről, jelenéről és a várható irányokról:
Drótos László: E-book forradalom
Drótos László: E-book forradalom
Címkék:
e-book,
e-könyv,
formátum,
összefoglaló
Hódítanak a beszélő kütyük
FORRÁS: http://index.hu/tech/hardver/2009/03/14/hoditanak_a_beszelo_kutyuk/
Egyre elterjedtebbek a beszédszintézisen alapuló alkalmazások. A főként angol nyelvű rendszerek cikkeket, könyveket olvasnak fel a felhasználónak, de az is lehet, hogy egyszer a kijelzőt is helyettesíti majd a gépi hang.
A számítógéppel való mindennapi interakcióink során már fel sem tűnik, hogy a gép legtöbbször szöveget jelenít meg a képernyőn, és mi is sokszor szöveges információt viszünk be a billentyűzettel. A kommunikációnak ez a formája az irodai alkalmazások esetén igen elterjedt és kényelmesnek mondható, mégis sok szituációban körülményes, sőt használhatatlan is lehet.
Buszon gépelni nehéz
Az elmúlt években tanúi lehettünk a mobil informatikai alkalmazások tömeges elterjedésének, ami maga után vonta azt, hogy mobil körülmények közötti is használhatóvá kell tenni az egyre összetettebb informatikai szolgáltatásokat. Mozgás közben nagy képernyőt és billentyűzetet nehéz használni, mobil-, vagy virtuális billentyűzettel pedig csak nagyon korlátozott módon lehet gépelni.
Rengeteg cég folytat komoly kutatásokat annak érdekében, hogy a szövegbevitelt megkönnyítse. Az Apple iPhone-ján alkalmazott virtuális billentyűzet megjelenítése ugyan nem változik, de az egyes karakterek érzékelési tartománya (az a felület, ahol a képernyőhöz érve leütést érzékel a szoftver) dinamikusan módosul attól függően, hogy milyen betűket gépeltünk be korábban. A prediktív szövegbeviteli szoftverek elvén alapuló alkalmazás segítségével, ha például a "happy" szót gépeljük, akkor a "h a p" betűk után a "p" érzékelési tartománya megnő, így a második "p" betűt sokkal nehezebben üthetjük mellé, az utolsó "y" karaktert pedig szinte lehetetlen eltéveszteni.
Ezek a fejlesztések ugyan jelentősen növelik az iPhone használhatóságát, de egy zötykölődő buszon, nagy tömegben, vagy éppen biciklizés közben szöveget bevinni, vagy olvasni szinte lehetetlen. A beszédszintézis és a beszédfelismerés alkalmazása az okostelefonokon és egyéb mobileszközökön elsősorban használhatósági kérdés. Hosszú távon több oldalas dokumentumokat senki sem fog egy néhány centis képernyőn nézni, ahogy autóvezetés közben sem lesz képes emailezni, ha ezek a technológiák nem épülnek be mindennapi eszközeinkbe.
Beszélő iPod
Nagy felháborodást váltott ki az amerikai írókból a Kindle 2 megjelenése, ugyanis az Amazon könyvolvasó eszközébe épített beszédszintetizátor a megvásárolt könyveket felolvassa a júzereknek. Az Amerikai Írószövetség attól ijedt meg, hogy a hangoskönyv-piacot akarja lenyúlni tőlük a világ legnagyobb könyvforgalmazója, pedig a felolvasás minősége jócskán elmarad egy színész előadásmódjától. Mégis figyelemreméltó az alkalmazás megjelenésében, hogy az Amazon felismerte, hogy ha egy könyvek olvasását szolgáló eszközt fejleszt, mely kiválóan jeleníti meg a szöveges tartalmakat, akkor nem hagyhatja ki belőle a beszédszintetizátort sem, hisz az eszköz mobil jellegéből adódóan, bizonyos helyzetekben a felhasználó nem fogja tudni folytatni az olvasást, így valószínűleg szeretné továbbhallgatni a könyvet.
De nem csak a hangoskönyvek esetén van jelentősége a beszédszintézisnek. A nemrégiben megjelent iPod Shuffle legújabb generációja felolvassa a számok és a felhasználó által összeállított zenelisták nevét. A Shuffle alig több mint 4 centiméter hosszú, így nincs kijelzője. Az mp3-lejátszók kijelzőin hagyományosan megjelenített információkat az Apple az úgynevezett VoiceOver technológia segítségével közli a felhasználóval. A beszédszintézis a méret csökkentésének következtében egy kielégítő technológiának bizonyult a számok közti navigáció támogatására. Mivel a Shuffle-t elsősorban hallgatjuk, és nem nézzük, ezért szinte magától értetődő, hogy ha lemerülőben van az akkumulátor, akkor is szóban figyelmeztet bennünket kedvenc kütyünk, hogy ideje feltöltenünk.
A beszédszintézis talán legjobb alkalmazását az amerikai Audiodizer cég esetében hallhatjuk. Az MIT által kiadott Technology Review című újság cikkeit nemcsak olvashatjuk a honlapon, hanem az Audiodizer segítségével le is tölthetjük mp3-formátumban. A felolvasott szöveg minősége remek, elsőre talán nem is vesszük észre, hogy gépi hanggal van dolgunk. Az persze továbbra is kérdéses, hogy milyen alkalmazások esetén fogja a hagyományos kijelzőt felváltani a beszédszintézis. Mindez nagyban múlik azon is, hogy a nehezebb technológiai kihívást jelentő beszédfelismerés mikor jut el egy hasonló fejlettségi szintre.
Egyre elterjedtebbek a beszédszintézisen alapuló alkalmazások. A főként angol nyelvű rendszerek cikkeket, könyveket olvasnak fel a felhasználónak, de az is lehet, hogy egyszer a kijelzőt is helyettesíti majd a gépi hang.
A számítógéppel való mindennapi interakcióink során már fel sem tűnik, hogy a gép legtöbbször szöveget jelenít meg a képernyőn, és mi is sokszor szöveges információt viszünk be a billentyűzettel. A kommunikációnak ez a formája az irodai alkalmazások esetén igen elterjedt és kényelmesnek mondható, mégis sok szituációban körülményes, sőt használhatatlan is lehet.
Buszon gépelni nehéz
Az elmúlt években tanúi lehettünk a mobil informatikai alkalmazások tömeges elterjedésének, ami maga után vonta azt, hogy mobil körülmények közötti is használhatóvá kell tenni az egyre összetettebb informatikai szolgáltatásokat. Mozgás közben nagy képernyőt és billentyűzetet nehéz használni, mobil-, vagy virtuális billentyűzettel pedig csak nagyon korlátozott módon lehet gépelni.
Rengeteg cég folytat komoly kutatásokat annak érdekében, hogy a szövegbevitelt megkönnyítse. Az Apple iPhone-ján alkalmazott virtuális billentyűzet megjelenítése ugyan nem változik, de az egyes karakterek érzékelési tartománya (az a felület, ahol a képernyőhöz érve leütést érzékel a szoftver) dinamikusan módosul attól függően, hogy milyen betűket gépeltünk be korábban. A prediktív szövegbeviteli szoftverek elvén alapuló alkalmazás segítségével, ha például a "happy" szót gépeljük, akkor a "h a p" betűk után a "p" érzékelési tartománya megnő, így a második "p" betűt sokkal nehezebben üthetjük mellé, az utolsó "y" karaktert pedig szinte lehetetlen eltéveszteni.
Ezek a fejlesztések ugyan jelentősen növelik az iPhone használhatóságát, de egy zötykölődő buszon, nagy tömegben, vagy éppen biciklizés közben szöveget bevinni, vagy olvasni szinte lehetetlen. A beszédszintézis és a beszédfelismerés alkalmazása az okostelefonokon és egyéb mobileszközökön elsősorban használhatósági kérdés. Hosszú távon több oldalas dokumentumokat senki sem fog egy néhány centis képernyőn nézni, ahogy autóvezetés közben sem lesz képes emailezni, ha ezek a technológiák nem épülnek be mindennapi eszközeinkbe.
Beszélő iPod
Nagy felháborodást váltott ki az amerikai írókból a Kindle 2 megjelenése, ugyanis az Amazon könyvolvasó eszközébe épített beszédszintetizátor a megvásárolt könyveket felolvassa a júzereknek. Az Amerikai Írószövetség attól ijedt meg, hogy a hangoskönyv-piacot akarja lenyúlni tőlük a világ legnagyobb könyvforgalmazója, pedig a felolvasás minősége jócskán elmarad egy színész előadásmódjától. Mégis figyelemreméltó az alkalmazás megjelenésében, hogy az Amazon felismerte, hogy ha egy könyvek olvasását szolgáló eszközt fejleszt, mely kiválóan jeleníti meg a szöveges tartalmakat, akkor nem hagyhatja ki belőle a beszédszintetizátort sem, hisz az eszköz mobil jellegéből adódóan, bizonyos helyzetekben a felhasználó nem fogja tudni folytatni az olvasást, így valószínűleg szeretné továbbhallgatni a könyvet.
De nem csak a hangoskönyvek esetén van jelentősége a beszédszintézisnek. A nemrégiben megjelent iPod Shuffle legújabb generációja felolvassa a számok és a felhasználó által összeállított zenelisták nevét. A Shuffle alig több mint 4 centiméter hosszú, így nincs kijelzője. Az mp3-lejátszók kijelzőin hagyományosan megjelenített információkat az Apple az úgynevezett VoiceOver technológia segítségével közli a felhasználóval. A beszédszintézis a méret csökkentésének következtében egy kielégítő technológiának bizonyult a számok közti navigáció támogatására. Mivel a Shuffle-t elsősorban hallgatjuk, és nem nézzük, ezért szinte magától értetődő, hogy ha lemerülőben van az akkumulátor, akkor is szóban figyelmeztet bennünket kedvenc kütyünk, hogy ideje feltöltenünk.
A beszédszintézis talán legjobb alkalmazását az amerikai Audiodizer cég esetében hallhatjuk. Az MIT által kiadott Technology Review című újság cikkeit nemcsak olvashatjuk a honlapon, hanem az Audiodizer segítségével le is tölthetjük mp3-formátumban. A felolvasott szöveg minősége remek, elsőre talán nem is vesszük észre, hogy gépi hanggal van dolgunk. Az persze továbbra is kérdéses, hogy milyen alkalmazások esetén fogja a hagyományos kijelzőt felváltani a beszédszintézis. Mindez nagyban múlik azon is, hogy a nehezebb technológiai kihívást jelentő beszédfelismerés mikor jut el egy hasonló fejlettségi szintre.
Címkék:
beszédszintetizátor,
felolvasó,
hangoskönyv,
olvasói szokások
2009. március 25., szerda
Miért jobb digitálisan?
Interjú, technológiai háttér
http://digitalis-nyomda.com/cikk/75/a_miert_jobb_digitalisan.html
Miért jobb digitálisan?
Forrás: hvg.hu, 2008-10-15.
http://digitalis-nyomda.com/cikk/75/a_miert_jobb_digitalisan.html
Miért jobb digitálisan?
Forrás: hvg.hu, 2008-10-15.
Címkék:
digitális nyomda,
nyomda,
optikai minőség,
példányszám
2009. március 20., péntek
Díjat nyert a klasszikus regényeket mesélő honlap
FORRÁS: http://index.hu/tech/net/2009/03/19/dijat_nyert_a_klasszikus_regenyeket_meselo_honlap_/
Egy interaktív történetmesélésre specializálódott brit honlap nyerte el a texasi Austinban megrendezett Dél-Délnyugatra fesztivál fődíját. A We Tell Stories oldalán [1] klasszikus regényeket olvashatunk, oly módon, hogy különféle - a sztorihoz kapcsolódó - igen eredeti kezelőfelületeken a megfelelő pontokra klikkelgetünk.
A honlapot a Six to Start elnevezésű brit cég fejlesztette. Dan Hon, a cég egyik alapítója majd kiugrott a bőréből, és szinte el sem hitte, amikor a győzelmüket bejelentették. "Ez egyszerűen fantasztikus!" - nyilatkozta a BBC News-nak Dan. "Igazából annak is örültünk volna, ha a "kísérletező honlapok" fődíját megnyerjük."
A céget még 2007-ben alapították és az ihletet állítólag onnan nyerték, hogy akkoriban váltak divatossá az alternatív valóságokat bemutató játékos honlapok, amelyeknél a kreativitás és a technológia egyaránt közrejátszott a fejlesztésben. Saját honlapjuk is e rendszer segítségével működik, úgy, hogy a befogadó a sztoriba bármikor interaktív módon bekapcsolódhat. Ráadásul ha többen vannak egyszerre a rendszerben, akkor egymással is kapcsolatba léphetnek. Hon szerint a mai középkorú korosztály már a számítógépes játékokkal nőtt fel, emellett pedig manapság az internet már mindenhol jelen van - e két médium lehetőségeit ötvözi honlapjuk.
Hon a rivális elektronikus könyveket unalmasnak tartja. "Tulajdonképpen nem csináltak mást vele, mint a könyvek kéziratát pdf-formátumba másolták. Ezzel nem használják ki sem a számítástechnikát, sem az internetet."
A cég rendszere bizonyos könyveknél úgy működik, mint a Google Maps, másoknál inkább a Facebook és a Twitter közösségi portálok rendszerét használták fel. A Nicci-French írópáros például kipróbálta, hogy élőben írják regényeiket, úgy, hogy az olvasók azonnal elolvashatták a fejükben megszületett és a rendszerbe beírt mondatokat. "Félelmetes volt számukra. Az írás alapvetően magányos tevékenység, ezúttal viszont úgy érezték magukat, mintha előadóművészek lennének." - mesélte Hon a szerzőkről.
Egy interaktív történetmesélésre specializálódott brit honlap nyerte el a texasi Austinban megrendezett Dél-Délnyugatra fesztivál fődíját. A We Tell Stories oldalán [1] klasszikus regényeket olvashatunk, oly módon, hogy különféle - a sztorihoz kapcsolódó - igen eredeti kezelőfelületeken a megfelelő pontokra klikkelgetünk.
A honlapot a Six to Start elnevezésű brit cég fejlesztette. Dan Hon, a cég egyik alapítója majd kiugrott a bőréből, és szinte el sem hitte, amikor a győzelmüket bejelentették. "Ez egyszerűen fantasztikus!" - nyilatkozta a BBC News-nak Dan. "Igazából annak is örültünk volna, ha a "kísérletező honlapok" fődíját megnyerjük."
A céget még 2007-ben alapították és az ihletet állítólag onnan nyerték, hogy akkoriban váltak divatossá az alternatív valóságokat bemutató játékos honlapok, amelyeknél a kreativitás és a technológia egyaránt közrejátszott a fejlesztésben. Saját honlapjuk is e rendszer segítségével működik, úgy, hogy a befogadó a sztoriba bármikor interaktív módon bekapcsolódhat. Ráadásul ha többen vannak egyszerre a rendszerben, akkor egymással is kapcsolatba léphetnek. Hon szerint a mai középkorú korosztály már a számítógépes játékokkal nőtt fel, emellett pedig manapság az internet már mindenhol jelen van - e két médium lehetőségeit ötvözi honlapjuk.
Hon a rivális elektronikus könyveket unalmasnak tartja. "Tulajdonképpen nem csináltak mást vele, mint a könyvek kéziratát pdf-formátumba másolták. Ezzel nem használják ki sem a számítástechnikát, sem az internetet."
A cég rendszere bizonyos könyveknél úgy működik, mint a Google Maps, másoknál inkább a Facebook és a Twitter közösségi portálok rendszerét használták fel. A Nicci-French írópáros például kipróbálta, hogy élőben írják regényeiket, úgy, hogy az olvasók azonnal elolvashatták a fejükben megszületett és a rendszerbe beírt mondatokat. "Félelmetes volt számukra. Az írás alapvetően magányos tevékenység, ezúttal viszont úgy érezték magukat, mintha előadóművészek lennének." - mesélte Hon a szerzőkről.
Címkék:
digitális könyvtár,
e-book,
formátum
2009. március 19., csütörtök
Félmillió ingyenkönyvet ad a Google a Sonynak
FORRÁS: http://index.hu/tech/hardver/2009/03/19/felmillio_ingyenkonyvet_ad_a_google_a_sonynak/
A Google és a Sony összefog az elektronikus könyvolvasók koronázatlan királya, az Amazon online áruház Kindle-je ellen.
A keresőből online birodalommá nőtt Google régóta futó könyvtárdigitalizálási projektjének egy részét, 500 ezer könyv beszkennelt változatát adja [1] a Sony készülékéhez. A könyvek mind 1923 előttről valók, a szerzői jog védelme alól már kikerültek, és Hérodotosztól Dickensig mindenféle stílust és témát felölelnek.
A Google könyvtárprojektjének célja az, hogy a világ összes könyvét bedigitalizálják, és a netről szabadon letölthetővé tegyék. A már beszkennelt könyvek PDF formátumban elérhetők ingyenesen a Google adatbázisában, de ez a formátum monitorra lett kitalálva, és az ebook-olvasókon elég rosszul mutat, kényelmetlen olvasni. A félmillió könyvet ezért átkonvertálják EPUB (elektronikus publikáció) formátumba, amit direkt elektronikuskönyv-olvasókra optimalizáltak, és az összes ilyen kütyü használja - a piacvezető Amazon Kindle kivételével.
A félmillió könyvet nem töltik fel előre az összes Sony Readerre, csak ingyenesen letölthetők lesznek a Sony weboldaláról, először a számítógépre, és arról át az ebook-olvasóra. Ezzel a technológiával egyébként a Sony kicsit le van maradva a nagy riválistól, a Kindle ugyanis vezeték nélküli hálózaton keresztül direktben tud csatlakozni az Amazon rendszerére, és ott 245 ezer könyv között válogatni. A Sony készüléke megduplázza a választékot, és árban is az Amazon alá megy (300, illetve 350 dollár a két változat a Kindle 359-e mellett).
A Google és a Sony összefog az elektronikus könyvolvasók koronázatlan királya, az Amazon online áruház Kindle-je ellen.
A keresőből online birodalommá nőtt Google régóta futó könyvtárdigitalizálási projektjének egy részét, 500 ezer könyv beszkennelt változatát adja [1] a Sony készülékéhez. A könyvek mind 1923 előttről valók, a szerzői jog védelme alól már kikerültek, és Hérodotosztól Dickensig mindenféle stílust és témát felölelnek.
A Google könyvtárprojektjének célja az, hogy a világ összes könyvét bedigitalizálják, és a netről szabadon letölthetővé tegyék. A már beszkennelt könyvek PDF formátumban elérhetők ingyenesen a Google adatbázisában, de ez a formátum monitorra lett kitalálva, és az ebook-olvasókon elég rosszul mutat, kényelmetlen olvasni. A félmillió könyvet ezért átkonvertálják EPUB (elektronikus publikáció) formátumba, amit direkt elektronikuskönyv-olvasókra optimalizáltak, és az összes ilyen kütyü használja - a piacvezető Amazon Kindle kivételével.
A félmillió könyvet nem töltik fel előre az összes Sony Readerre, csak ingyenesen letölthetők lesznek a Sony weboldaláról, először a számítógépre, és arról át az ebook-olvasóra. Ezzel a technológiával egyébként a Sony kicsit le van maradva a nagy riválistól, a Kindle ugyanis vezeték nélküli hálózaton keresztül direktben tud csatlakozni az Amazon rendszerére, és ott 245 ezer könyv között válogatni. A Sony készüléke megduplázza a választékot, és árban is az Amazon alá megy (300, illetve 350 dollár a két változat a Kindle 359-e mellett).
Címkék:
digitális könyvtár,
e-book,
e-könyv,
e-könyvolvasó,
formátum,
letöltés,
pdf,
piac,
szerzői jog
2009. március 12., csütörtök
címkék
olvashatóság, optikai minőség, piac, digitális nyomda, példányszám, e-papír, pdf, digitális könyvtár, letöltés, e-book, e-könyv, e-könyvolvasó, szoftver, formátum, összefoglaló
E-book formátumok és olvasók
A Mercator stúdió (http://www.akonyv.hu/) összefoglaló cikkei az e-bookokkal kapcsolatos formátumokról, eszközökről, programokról
Az e-bookokról: http://www.akonyv.hu/ebookrol.htm
Formátumok: http://www.akonyv.hu/ebookformat.htm
Hardver: http://www.akonyv.hu/olvasoe.htm
Szoftver: http://www.akonyv.hu/olvasop.htm
Összefoglaló cikk pdf-ben: http://www.akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdf
Az e-bookokról: http://www.akonyv.hu/ebookrol.htm
Formátumok: http://www.akonyv.hu/ebookformat.htm
Hardver: http://www.akonyv.hu/olvasoe.htm
Szoftver: http://www.akonyv.hu/olvasop.htm
Összefoglaló cikk pdf-ben: http://www.akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdf
Címkék:
e-book,
e-könyv,
e-könyvolvasó,
formátum,
összefoglaló,
szoftver
Laptop helyett könyvolvasót?
Forrás: http://index.hu/tech/blog/2008/09/19/laptop_helyett_konyvolvasot/
A holland iRex nevű cég 2008. szeptember 22-én bemutatott egy új elektronikus könyvolvasót, amely a Plastic Logic és a Kindle riválisa lesz. A Forbes [1] szerint iRex Reader 1000 kijelzője 10,2 hüvelykes, és bármilyen szöveges formátumú fájl megjeleníthető rajta, beleértve a pdf, word, és html dokumentumokat is. Színek nincsenek, de van érintőkijelző, és stylus segítségével feljegyzéseket lehet készíteni. A Reader 1000 nyolcvan órán át bírja egyetlen feltöltéssel, és az ára legalább olyan izmos, mint az akkuja: az alapváltozat 650 dollár, az érintőkijelzős 750 dollár, a wifivel, bluetooth-szal meg 3G-vel felszerelt csúcskészülékt pedig 850 dollár. Ilyen árnál azonban már dönteni kell: Vajon tényleg szükség van-e a könyvolvasóra, vagy jobb venni egy laptopot a pénzből?
A holland iRex nevű cég 2008. szeptember 22-én bemutatott egy új elektronikus könyvolvasót, amely a Plastic Logic és a Kindle riválisa lesz. A Forbes [1] szerint iRex Reader 1000 kijelzője 10,2 hüvelykes, és bármilyen szöveges formátumú fájl megjeleníthető rajta, beleértve a pdf, word, és html dokumentumokat is. Színek nincsenek, de van érintőkijelző, és stylus segítségével feljegyzéseket lehet készíteni. A Reader 1000 nyolcvan órán át bírja egyetlen feltöltéssel, és az ára legalább olyan izmos, mint az akkuja: az alapváltozat 650 dollár, az érintőkijelzős 750 dollár, a wifivel, bluetooth-szal meg 3G-vel felszerelt csúcskészülékt pedig 850 dollár. Ilyen árnál azonban már dönteni kell: Vajon tényleg szükség van-e a könyvolvasóra, vagy jobb venni egy laptopot a pénzből?
Könyvolvasó lett az iPhone
Forrás: http://index.hu/tech/2009/03/05/konyvolvaso_lett_az_iphone/
Szerdán megjelenik a Kindle szoftveres verziója, tehát azok is vehetnek majd könyveket majd az Amazontól, akik nem akarnak 360 dollárt költeni egy könyvolvasó kütyüre, de már a zsebükben lapul egy iPhone.
Az Apple mobiljának a nagyméretű kijelzőjén viszonylag kényelmesen lehet szövegeket olvasni, és az iTunes App Store kínálatában most a könyvek kategóriája bővül a leggyorsabban; az elmúlt három hónapban 551-ről 2065-re nőtt a szoftverek száma. Némelyik programmal csak egyetlen könyvet lehet végiglapozni, de vannak gyűjtemények is, mint például az ingyenes Shakespeare-összes, és vannak könyvolvasó programok.
Az O'Relly Radar szerint a könyvek 56 százaléka a 0,99 dollárcentért vagy olcsóbban megvehető, de most már minden tízedik könyv 10 dollárnál drágább, míg három hónappal ezelőtt még csak minden ötvenedik könyv tartozott a prémium kategóriába. A könyvkiadók feltehetően most próbálják belőni az árakat, írja az O'Reilly Radar. Az informatikai blog szerint a többi szoftver esetében ugyanez a helyzet, a fejlesztők kísérleteznek az árakkal.
Szerdán az Amazon is bemutatta Kindle szoftveres verzióját, az iPhone és az iPod Touch felhasználói ugyanazokat az újságokat, magazinokat és könyveket olvashatják el a készülékükön, mint akik 360 dollárért megvették maguknak a könyvolvasó kütyüt. A mobilos szoftver nem éri el közvetlenül az Amazon online könyvesboltját, a felhasználók csak a böngészőben vásárolhatnak. Most azonban sem a Kindle, sem a szoftveres változata nem elérhető Magyarországon.
Szerdán megjelenik a Kindle szoftveres verziója, tehát azok is vehetnek majd könyveket majd az Amazontól, akik nem akarnak 360 dollárt költeni egy könyvolvasó kütyüre, de már a zsebükben lapul egy iPhone.
Az Apple mobiljának a nagyméretű kijelzőjén viszonylag kényelmesen lehet szövegeket olvasni, és az iTunes App Store kínálatában most a könyvek kategóriája bővül a leggyorsabban; az elmúlt három hónapban 551-ről 2065-re nőtt a szoftverek száma. Némelyik programmal csak egyetlen könyvet lehet végiglapozni, de vannak gyűjtemények is, mint például az ingyenes Shakespeare-összes, és vannak könyvolvasó programok.
Az O'Relly Radar szerint a könyvek 56 százaléka a 0,99 dollárcentért vagy olcsóbban megvehető, de most már minden tízedik könyv 10 dollárnál drágább, míg három hónappal ezelőtt még csak minden ötvenedik könyv tartozott a prémium kategóriába. A könyvkiadók feltehetően most próbálják belőni az árakat, írja az O'Reilly Radar. Az informatikai blog szerint a többi szoftver esetében ugyanez a helyzet, a fejlesztők kísérleteznek az árakkal.
Szerdán az Amazon is bemutatta Kindle szoftveres verzióját, az iPhone és az iPod Touch felhasználói ugyanazokat az újságokat, magazinokat és könyveket olvashatják el a készülékükön, mint akik 360 dollárért megvették maguknak a könyvolvasó kütyüt. A mobilos szoftver nem éri el közvetlenül az Amazon online könyvesboltját, a felhasználók csak a böngészőben vásárolhatnak. Most azonban sem a Kindle, sem a szoftveres változata nem elérhető Magyarországon.
Megnyílt a Sony e-könyve
Forrás: http://index.hu/tech/blog/2008/07/25/megnyilt_a_sony_e_konyve/
Jövő hónaptól a könyvkiadók által használt epub formátumot is támogatja a PRS-505 Sony Reader típusjelű e-könyv, írja [1] a Cnet. A kütyü eddig csak a Sony saját online boltjában árult könyveket tudta megjeleníteni, valamint pdf dokumentumokat és másolásvédelemmel nem ellátott, egyszerű szöveges fájlokat. A Sony egyébként az első cég, amely az .epub formátumot is támogatja. Ezzel a lépéssel számos online e-könyvbolt kínálata elérhetővé válik, és emiatt a Sony kütyüje valószínűleg vonzóbb lesz, mint a rivális Kindle, amelyet az Amazon.com fejlesztett ki. Mindkét készülék kijelzőjében elektronikus tinta folyik (E-Ink), amelynek az a legfőbb tulajdonsága, hogy nincs háttérvilágítás, azaz ugyanúgy külső fényforrás kell az olvasáshoz, mint a valódi könyveknél.
Csúszik az eReader megjelenése
Forrás: http://index.hu/tech/hardver/2009/03/11/csuszik_az_ereader_megjelenese_/
Az első félévben szerette volna piacra dobni elektronikus könyvét a Cambridge-i Egyetem kutatói által kilenc éve ambiciózus tervekkel elindított Plastic Logic, de most a gazdasági válság miatt a termék bevezetésének elhalasztása mellett döntött.
A cég régóta készülő első terméke iránt élénk érdeklődés mutatkozik, legalábbis a szaksajtó részéről. Az egyelőre egyszerűen csak eReaderként emlegetett – de talán majd Dossier néven piacra kerülő – elektronikus könyv ugyanis sokak szerint mentes mindazoktól a gyerekbetegségektől, amelyek a ma még csak formálódó piacon legnépszerűbb és már második generációig jutó Amazon Kindle-t jellemzik – írja [1] az ITcafé.
A készülék mérete az Amerikában rendszeresített – a szabványos A4-es papírnál valamivel kisebb – letter formátumnak felel meg, 215,9 * 279,4 milliméter, vastagsága pedig mindössze 7 milliméter. Az enyhén hajlítható kijelzőn a legtöbb heti- és napilap a megszokott tipográfiával jeleníthető meg, a könyvek pedig könnyen olvashatók. A készülék legizgalmasabb képessége viszont az, hogy érintéssel vezérelhető, ezért nem kellett miniatűr billentyűzetet rátervezni.
Az e-könyv Windows CE operációs rendszert futtat, számos szöveg- és képformátumot támogat és wifin kapcsolódik az internetre. A fekete-fehér megjelenítésre képes, érintésérzékeny elektronikus papírt maga a Plastic Logic gyártja tavaly beüzemelt drezdai gyárában. Az első lépcsőben üzleti felhasználókat megcélzó termék piacra dobását most 2010-re tervezi a cég, addig lesz idő még csiszolni a gyártási folyamaton és magán az eReaderen is. De időre van szükség a saját elektronikuskönyv- és -újságterjesztési infrastruktúra kiépítéséhez is, hiszen hosszú távon nem a hardverből, hanem ebből remélhetnek bevételt. E téren a már ma is 240 ezer kötetet számláló e-könyv-gyűjteménnyel rendelkező Amazon komoly előnyben van.
Az első félévben szerette volna piacra dobni elektronikus könyvét a Cambridge-i Egyetem kutatói által kilenc éve ambiciózus tervekkel elindított Plastic Logic, de most a gazdasági válság miatt a termék bevezetésének elhalasztása mellett döntött.
A cég régóta készülő első terméke iránt élénk érdeklődés mutatkozik, legalábbis a szaksajtó részéről. Az egyelőre egyszerűen csak eReaderként emlegetett – de talán majd Dossier néven piacra kerülő – elektronikus könyv ugyanis sokak szerint mentes mindazoktól a gyerekbetegségektől, amelyek a ma még csak formálódó piacon legnépszerűbb és már második generációig jutó Amazon Kindle-t jellemzik – írja [1] az ITcafé.
A készülék mérete az Amerikában rendszeresített – a szabványos A4-es papírnál valamivel kisebb – letter formátumnak felel meg, 215,9 * 279,4 milliméter, vastagsága pedig mindössze 7 milliméter. Az enyhén hajlítható kijelzőn a legtöbb heti- és napilap a megszokott tipográfiával jeleníthető meg, a könyvek pedig könnyen olvashatók. A készülék legizgalmasabb képessége viszont az, hogy érintéssel vezérelhető, ezért nem kellett miniatűr billentyűzetet rátervezni.
Az e-könyv Windows CE operációs rendszert futtat, számos szöveg- és képformátumot támogat és wifin kapcsolódik az internetre. A fekete-fehér megjelenítésre képes, érintésérzékeny elektronikus papírt maga a Plastic Logic gyártja tavaly beüzemelt drezdai gyárában. Az első lépcsőben üzleti felhasználókat megcélzó termék piacra dobását most 2010-re tervezi a cég, addig lesz idő még csiszolni a gyártási folyamaton és magán az eReaderen is. De időre van szükség a saját elektronikuskönyv- és -újságterjesztési infrastruktúra kiépítéséhez is, hiszen hosszú távon nem a hardverből, hanem ebből remélhetnek bevételt. E téren a már ma is 240 ezer kötetet számláló e-könyv-gyűjteménnyel rendelkező Amazon komoly előnyben van.
2009. február 26., csütörtök
TESZT: BeBook e-könyvolvasó
Teszt: a jövő könyvei most
FORRÁS: http://www.origo.hu/techbazis/hightech/20081022-bebook-teszteltuk-a-hazankban-is-kaphato-digitalis-konyvet.html
Évek óta hallani híreket a nyugati piacon bemutatkozó újabb és újabb e-könyvekről, de csak távolról vágyakozhattunk utánuk. A billentyűzettel szerelt Kindle, a kecses Sony Reader csak szürkeimporttal, ismerős ismerősével juthat be az országba. Kipróbáltuk az első hazánkban is forgalmazott digitális könyvet, a Bebookot.
Bocsássuk előre, a BeBook nem szép. A készülék úgy néz ki, mintha a dizájnért felelős részleg kollektíven szabadságra ment volna, ráhagyva a masina felületének megtervezését a szoftvert gondozó mérnökökre. A készülék csinos négyszögletes, gombjai két sorban helyezkednek el a kijelző alatt, a két lapozógomb pedig nagyjából a bal kéz hüvelykujja alá került. Ez az elrendezés elvben jó is lenne, azonban már egy rövid teszt alatt is kiderülnek az apró kényelmetlenségek.
Apró gombok, csodás kijelző
A billentyűk apró volta miatt csupán kétféleképpen lehet úgy megfogni a Bebookot, hogy egy kézben tartva az eszközt lapozni is tudjunk vele. Ez már rövid, pár villamosmegállónyi távon is kényelmetlenné teszi az készüléket. Ráadásul mintha a tervezők elsősorban a balkezeseknek akartak volna kedvezni, a BeBook jobb oldalán található alternatív lapozógombok még kevéssé komfortos fogást tesznek lehetővé. Bal kézre való a közel hetvenkétezer forintos berendezést védő csuklószíj is. A gombok szerencsétlen elhelyezésén a felhasználó nem igazán tud változtatni, csak a kép forgatásával próbálhatja meg kényelmesebbé varázsolni a készüléket. 270 fokkal elforgatott képpel, jobb kézre fűzött csuklópánttal egészen kényelmes a kütyü. Alternatíva lehet a séta közbeni olvasásról való lemondás és a fotelben ülve olvasgatás is, ott ugyanis nem kell félni a drága készülék leejtésétől.
Még ha a kütyü egyes megoldásai fájdalmasan csiszolatlanok is, a készülék e-papír kijelzője bocsánatos bűnné teszi mindahányat. Az asztalon hagyott digitális könyvet megnéző kollégák első kérdése általában az volt, miért van papír a képernyő helyén, illetve ez igazi kütyü-e vagy csak valami bemutatópéldány. A kijelző valóban teljesen papírszerű, nyoma sincsen a monitoroktól megszokott vibrálásak, a háttérvilágítás hiányának köszönhetően ugyanolyan pihentető olvasni mint egy igazi könyvet. A lapozáskor tapasztalható egy-egy villanás juttatja csak a felhasználó eszébe, hogy nem gyűrött sarkú krimit vagy kávéfoltos kémregényt olvas, az illúzió egyébként tökéletes.
Fotó: Hirling Bálint [origo]Két pár lapozógomb a hüvelykujjak alattMég több kép a BeBookról
Ráérősen másol a kütyü
A lassan frissülő e-papír kijelzőhöz a tervezők egy kevéssé fürge processzort választottak. Ez a mindennapi használat közben nem tűnik fel, a lapozás sebességét elsősorban a kijelző korlátozza, a könyvek megnyitásakor pedig nem megterhelő a pár másodpercnyi várakozás. Egy-egy bonyolultabb formázásokat tartalmazó - például Rich Text formátumú - könyv megnyitása közben azonban már feltűnik a készülék lomhasága.
Hasonló rejtett spórolás a lassabb 1.1-es szabványú USB csatlakozó alkalmazása is. E-könyvek feltöltésekor nem tűnik fel a sebesség hiánya, azonban egy audiokönyv fejezeteinek felmásolása közben már elgondolkodhat a felhasználó, hogy vajon mi tart két-három percig húsz megabájt átvitelében. Ezzel a sebességgel a beépített 512 megabájtos memória feltöltése is hosszabb időbe telik, a maximálisan a BeBookba rakható négy gigabájtos memóriakárya telepakolása pedig egyenesen lehetetlennek tűnik ilyen tempóval.
A BeBook az első olyan elektromos készülék, ahol nem volt értelme tesztelni, meddig működik akkumulátorról. A párezer lapozás során egy csík sem tűnt el a töltöttségjelzőről, csak a beakadt frissítés volt képes érdemben meríteni a telepet. Ilyen tekintetben a BeBook nem viselkedik kütyüként, inkább használati tárgy. Néha ugyanúgy fel kell tölteni, mint ahogy az autókat is fel kell tankolni időnként, de a használatának nem központi eleme a töltöttség ellenőrzése.
Félig magyar a szoftver
A kütyü szoftverével nincs annyi gond, mint a külsejével. A felület nagy része már magyarul beszél a felhasználójával, egyedül a Rich Text fájlok megjelenítési beállításait tartalmazó menü jelent meg angolul. A szoftverrel egyszerűen állítható a betűnagyság, könnyen forgatható a kijelző képe és viszonylag könnyen lehet a könyv oldalai között ugrálni, ha sikerült volna valahogyan ellapoznunk. Egyedül a keresési funkció hiányzik, pedig a digitális szövegek lehetővé tennék, hogy egy-egy jó passzus megtalálása egyszerűbb legyen a BeBookon, mint egy igazi könyvben.
A BeBook 1.0.5-ös verziójú alapszoftverrel érkezett szerkesztőségünkbe, ez a változat még nem képes olvasni a Mobipocket PRC formátumú digitális könyveit. Ez azért jelenthet problémát, mert a nem készülékhez kötött e-könyvek nagy része ilyen fájlként vásárolható meg külföldi webboltokból. A Mobipocket ingyenes szoftvere már felismeri a készüléket, és abban is segítségünkre van, hogy a txt, html vagy word dokumentum fájlokat a gépre másoljuk, ám ezeket sem lehet megnyitni. A probléma megoldását az alapszoftver frissítése jelentené, ha nem fagyna bele a készülék a folyamatba. A készülék nem csak digitális könyvek olvasását teszi lehetővé, rendelkezik jack kimenettel is, így audiokönyveket vagy zenét is lehet rajta hallgatni. A médialejátszó felülete az Apple Newton ártatlan, rajzos felületét idézi, igaz, a kilencvenes évek közepén jópofának tűnő grafikai megoldások ma már inkább csúnyának hatnak.
Hibái ellenére is szerethető
Gyengéi ellenére összességében nehéz igazán negatív véleménnyel lenni a BeBookról. Ez az egyetlen e-könyv-olvasó, amelyet jelenleg terméktámogatással, garanciával meg lehet venni hazánkban. A készülék beépített memóriájára egy kisebb könyvtár, egy szakdolgozathoz szükséges összes irodalom vagy az általános és középiskola elvégzéséhez szükséges összes kötelező olvasmány elfér. Aki nagyon szeretné magánál tartani könyvta jelentős részét, és hisz abban, hogy a szoftverfrissítésekkel lassan eltűnnek az apróbb hibák, az már most is nyugodtan vásárolhat könyvolvasót. A türelmes várakozást csak azoknak ajánljuk, akik a pénzükért tökéletes kütyüt akarnak kapni.
[origo]
FORRÁS: http://www.origo.hu/techbazis/hightech/20081022-bebook-teszteltuk-a-hazankban-is-kaphato-digitalis-konyvet.html
Évek óta hallani híreket a nyugati piacon bemutatkozó újabb és újabb e-könyvekről, de csak távolról vágyakozhattunk utánuk. A billentyűzettel szerelt Kindle, a kecses Sony Reader csak szürkeimporttal, ismerős ismerősével juthat be az országba. Kipróbáltuk az első hazánkban is forgalmazott digitális könyvet, a Bebookot.
Bocsássuk előre, a BeBook nem szép. A készülék úgy néz ki, mintha a dizájnért felelős részleg kollektíven szabadságra ment volna, ráhagyva a masina felületének megtervezését a szoftvert gondozó mérnökökre. A készülék csinos négyszögletes, gombjai két sorban helyezkednek el a kijelző alatt, a két lapozógomb pedig nagyjából a bal kéz hüvelykujja alá került. Ez az elrendezés elvben jó is lenne, azonban már egy rövid teszt alatt is kiderülnek az apró kényelmetlenségek.
Apró gombok, csodás kijelző
A billentyűk apró volta miatt csupán kétféleképpen lehet úgy megfogni a Bebookot, hogy egy kézben tartva az eszközt lapozni is tudjunk vele. Ez már rövid, pár villamosmegállónyi távon is kényelmetlenné teszi az készüléket. Ráadásul mintha a tervezők elsősorban a balkezeseknek akartak volna kedvezni, a BeBook jobb oldalán található alternatív lapozógombok még kevéssé komfortos fogást tesznek lehetővé. Bal kézre való a közel hetvenkétezer forintos berendezést védő csuklószíj is. A gombok szerencsétlen elhelyezésén a felhasználó nem igazán tud változtatni, csak a kép forgatásával próbálhatja meg kényelmesebbé varázsolni a készüléket. 270 fokkal elforgatott képpel, jobb kézre fűzött csuklópánttal egészen kényelmes a kütyü. Alternatíva lehet a séta közbeni olvasásról való lemondás és a fotelben ülve olvasgatás is, ott ugyanis nem kell félni a drága készülék leejtésétől.
Még ha a kütyü egyes megoldásai fájdalmasan csiszolatlanok is, a készülék e-papír kijelzője bocsánatos bűnné teszi mindahányat. Az asztalon hagyott digitális könyvet megnéző kollégák első kérdése általában az volt, miért van papír a képernyő helyén, illetve ez igazi kütyü-e vagy csak valami bemutatópéldány. A kijelző valóban teljesen papírszerű, nyoma sincsen a monitoroktól megszokott vibrálásak, a háttérvilágítás hiányának köszönhetően ugyanolyan pihentető olvasni mint egy igazi könyvet. A lapozáskor tapasztalható egy-egy villanás juttatja csak a felhasználó eszébe, hogy nem gyűrött sarkú krimit vagy kávéfoltos kémregényt olvas, az illúzió egyébként tökéletes.
Fotó: Hirling Bálint [origo]Két pár lapozógomb a hüvelykujjak alattMég több kép a BeBookról
Ráérősen másol a kütyü
A lassan frissülő e-papír kijelzőhöz a tervezők egy kevéssé fürge processzort választottak. Ez a mindennapi használat közben nem tűnik fel, a lapozás sebességét elsősorban a kijelző korlátozza, a könyvek megnyitásakor pedig nem megterhelő a pár másodpercnyi várakozás. Egy-egy bonyolultabb formázásokat tartalmazó - például Rich Text formátumú - könyv megnyitása közben azonban már feltűnik a készülék lomhasága.
Hasonló rejtett spórolás a lassabb 1.1-es szabványú USB csatlakozó alkalmazása is. E-könyvek feltöltésekor nem tűnik fel a sebesség hiánya, azonban egy audiokönyv fejezeteinek felmásolása közben már elgondolkodhat a felhasználó, hogy vajon mi tart két-három percig húsz megabájt átvitelében. Ezzel a sebességgel a beépített 512 megabájtos memória feltöltése is hosszabb időbe telik, a maximálisan a BeBookba rakható négy gigabájtos memóriakárya telepakolása pedig egyenesen lehetetlennek tűnik ilyen tempóval.
A BeBook az első olyan elektromos készülék, ahol nem volt értelme tesztelni, meddig működik akkumulátorról. A párezer lapozás során egy csík sem tűnt el a töltöttségjelzőről, csak a beakadt frissítés volt képes érdemben meríteni a telepet. Ilyen tekintetben a BeBook nem viselkedik kütyüként, inkább használati tárgy. Néha ugyanúgy fel kell tölteni, mint ahogy az autókat is fel kell tankolni időnként, de a használatának nem központi eleme a töltöttség ellenőrzése.
Félig magyar a szoftver
A kütyü szoftverével nincs annyi gond, mint a külsejével. A felület nagy része már magyarul beszél a felhasználójával, egyedül a Rich Text fájlok megjelenítési beállításait tartalmazó menü jelent meg angolul. A szoftverrel egyszerűen állítható a betűnagyság, könnyen forgatható a kijelző képe és viszonylag könnyen lehet a könyv oldalai között ugrálni, ha sikerült volna valahogyan ellapoznunk. Egyedül a keresési funkció hiányzik, pedig a digitális szövegek lehetővé tennék, hogy egy-egy jó passzus megtalálása egyszerűbb legyen a BeBookon, mint egy igazi könyvben.
A BeBook 1.0.5-ös verziójú alapszoftverrel érkezett szerkesztőségünkbe, ez a változat még nem képes olvasni a Mobipocket PRC formátumú digitális könyveit. Ez azért jelenthet problémát, mert a nem készülékhez kötött e-könyvek nagy része ilyen fájlként vásárolható meg külföldi webboltokból. A Mobipocket ingyenes szoftvere már felismeri a készüléket, és abban is segítségünkre van, hogy a txt, html vagy word dokumentum fájlokat a gépre másoljuk, ám ezeket sem lehet megnyitni. A probléma megoldását az alapszoftver frissítése jelentené, ha nem fagyna bele a készülék a folyamatba. A készülék nem csak digitális könyvek olvasását teszi lehetővé, rendelkezik jack kimenettel is, így audiokönyveket vagy zenét is lehet rajta hallgatni. A médialejátszó felülete az Apple Newton ártatlan, rajzos felületét idézi, igaz, a kilencvenes évek közepén jópofának tűnő grafikai megoldások ma már inkább csúnyának hatnak.
Hibái ellenére is szerethető
Gyengéi ellenére összességében nehéz igazán negatív véleménnyel lenni a BeBookról. Ez az egyetlen e-könyv-olvasó, amelyet jelenleg terméktámogatással, garanciával meg lehet venni hazánkban. A készülék beépített memóriájára egy kisebb könyvtár, egy szakdolgozathoz szükséges összes irodalom vagy az általános és középiskola elvégzéséhez szükséges összes kötelező olvasmány elfér. Aki nagyon szeretné magánál tartani könyvta jelentős részét, és hisz abban, hogy a szoftverfrissítésekkel lassan eltűnnek az apróbb hibák, az már most is nyugodtan vásárolhat könyvolvasót. A türelmes várakozást csak azoknak ajánljuk, akik a pénzükért tökéletes kütyüt akarnak kapni.
[origo]
Tuningolt e-könyvolvasó az Amazontól
Forrás: http://www.origo.hu/techbazis/hightech/20090209-kindle-2-gyorsabb-mobilnettel-erkezik-az-amazon-uj-konyvolvasoja.html
[origo]2009. 02. 09., 18:30Utolsó módosítás: 2009. 02. 09., 18:41
Bemutatta digitális könyvolvasójának új verzióját az Amazon. A Kindle sokkal véknyabb elődjénél, jobb kijelzőt kapott, és már 3G-s mobilneten tölti le az olvasnivalót. A készüléket Jeff Bezos, az Amazon elnöke mutatta be a Morgan Library and Museum-ban tartott rendkívüli sajtótájékoztatón.
Különlegesen vékony házba sikerült bezsúfolniuk az elektronikát és az új kijelzőt a készülék tervezőinek. Kicsit több mint kilenc milliméteres vastagságával a Kindle 2 felveszi a versenyt a véknyabb füzetekkel, vagy a karcsú iPhone-nal is.
Nem csak az alakja változott az elektromos könyvnek, változtattak a gombok viselkedésén is. Eltűnt a készülékről a lázmérő higanycsíkjára emlékezetető furcsa kurzor, a funkciók kiválasztásáért egy kis ötirányú joystick felelős. Bezos arra is felhívta a figyelmet, hogy a lapozógombok az új verzión már befelé hajlanak, így a készülék egy kézben tartva is kényelmesen használható.
A készülék új verzióját sem sikerült kétkezes használatra alkalmasnak tervezni, lapozógombból van a jobb- és a balkezesek számára is kényelmes példány, menü billentyűből azonban csak egy jutott a készülékre.
Jobb kijelző, nagyobb akku
Az előd négy árnyalatához képest az új Kindle már tizenhatféle szürkét tud megjeleníteni hat hüvelykes, 600*800 pixel felbontású kijelzőjén. A jobb elektromos papír megjelenítő szebb szöveget és jobb minőségű illusztrációkat tesz lehetővé. A kijelző reakcióideje is javult, a termék oldala szerint a Kindle 2 lapozási idejei egyötödével rövidültek. Pár perc olvasás után a korábbi könyvolvasó lomhább lapváltásait is meg lehetett szokni, a gyorsabb kijelző valószínűleg méginkább könyvszerűvé teszi az élmény.
Az akkumulátor is tovább bírja az új kütyüben, a cég állítása szerint két hétig lehet használni a Kindle-t egyetlen feltöltéssel. Az érték jóval rövidebb, ha a wifi és a 3G internet csatoló be van kapcsolvá, ám így is négy napig bíja a kütyü.
Gyorsabb adatátvitel
Az Kindle előző verziójának a GPRS-hez hasonlítható sebességű mobilnetjét nagysebességű kapcsolatra cserélte a gyártó. A 3G-s nethasználatért nem kell külön fizetni a készüléket megvásárlóknak, a kapcsolat árát a készülék és a könyvek árába építette be az Amazon.
Az új internet kapcsolattal bevezetésre került a WhisperSync nevet viselő szinkronizációs alkalmazás is. A szoftver régi és új Kindle-k között, valamint a jövőben megjelenő egyéb mobil eszközök között tudja szinkronizálni a felhasználó könyveit.
Nem csak olvasni tudnak majd készülékükön a Kindle 2-t vásárlók. A gép legnagyobb szoftveres újítása miatt a kütyü fel is tudja olvasni a könyvek szövegét. A program még arra is figyel, hogy meddig jutott el a felolvasás során, hogy ott folytathassa az olvasást az audio módot kikapcsoló felhasználó.
A Kindle 2-t február 24-étől lehet megvásárolni, fogyasztói ára 350 dollár, azaz körülbelül 77 ezer forint lesz majd.
[origo]
[origo]2009. 02. 09., 18:30Utolsó módosítás: 2009. 02. 09., 18:41
Bemutatta digitális könyvolvasójának új verzióját az Amazon. A Kindle sokkal véknyabb elődjénél, jobb kijelzőt kapott, és már 3G-s mobilneten tölti le az olvasnivalót. A készüléket Jeff Bezos, az Amazon elnöke mutatta be a Morgan Library and Museum-ban tartott rendkívüli sajtótájékoztatón.
Különlegesen vékony házba sikerült bezsúfolniuk az elektronikát és az új kijelzőt a készülék tervezőinek. Kicsit több mint kilenc milliméteres vastagságával a Kindle 2 felveszi a versenyt a véknyabb füzetekkel, vagy a karcsú iPhone-nal is.
Nem csak az alakja változott az elektromos könyvnek, változtattak a gombok viselkedésén is. Eltűnt a készülékről a lázmérő higanycsíkjára emlékezetető furcsa kurzor, a funkciók kiválasztásáért egy kis ötirányú joystick felelős. Bezos arra is felhívta a figyelmet, hogy a lapozógombok az új verzión már befelé hajlanak, így a készülék egy kézben tartva is kényelmesen használható.
A készülék új verzióját sem sikerült kétkezes használatra alkalmasnak tervezni, lapozógombból van a jobb- és a balkezesek számára is kényelmes példány, menü billentyűből azonban csak egy jutott a készülékre.
Jobb kijelző, nagyobb akku
Az előd négy árnyalatához képest az új Kindle már tizenhatféle szürkét tud megjeleníteni hat hüvelykes, 600*800 pixel felbontású kijelzőjén. A jobb elektromos papír megjelenítő szebb szöveget és jobb minőségű illusztrációkat tesz lehetővé. A kijelző reakcióideje is javult, a termék oldala szerint a Kindle 2 lapozási idejei egyötödével rövidültek. Pár perc olvasás után a korábbi könyvolvasó lomhább lapváltásait is meg lehetett szokni, a gyorsabb kijelző valószínűleg méginkább könyvszerűvé teszi az élmény.
Az akkumulátor is tovább bírja az új kütyüben, a cég állítása szerint két hétig lehet használni a Kindle-t egyetlen feltöltéssel. Az érték jóval rövidebb, ha a wifi és a 3G internet csatoló be van kapcsolvá, ám így is négy napig bíja a kütyü.
Gyorsabb adatátvitel
Az Kindle előző verziójának a GPRS-hez hasonlítható sebességű mobilnetjét nagysebességű kapcsolatra cserélte a gyártó. A 3G-s nethasználatért nem kell külön fizetni a készüléket megvásárlóknak, a kapcsolat árát a készülék és a könyvek árába építette be az Amazon.
Az új internet kapcsolattal bevezetésre került a WhisperSync nevet viselő szinkronizációs alkalmazás is. A szoftver régi és új Kindle-k között, valamint a jövőben megjelenő egyéb mobil eszközök között tudja szinkronizálni a felhasználó könyveit.
Nem csak olvasni tudnak majd készülékükön a Kindle 2-t vásárlók. A gép legnagyobb szoftveres újítása miatt a kütyü fel is tudja olvasni a könyvek szövegét. A program még arra is figyel, hogy meddig jutott el a felolvasás során, hogy ott folytathassa az olvasást az audio módot kikapcsoló felhasználó.
A Kindle 2-t február 24-étől lehet megvásárolni, fogyasztói ára 350 dollár, azaz körülbelül 77 ezer forint lesz majd.
[origo]
Sony e-könyv olvasó már Európában is
FORRÁS: http://www.sg.hu/cikkek/62407
2008. szeptember 1. 14:55, Hétfő - Berta Sándor
2009 első felétől Európában is kaphatók lesznek a Sony elektronikus könyvolvasó készülékei. Az Amazon a Kindle nevű eszközével szintén a kontinens meghódítására készül.
A japán konszernnél eldőlt, hogy a Sony Reader PRS-505-nek keresztelt e-könyv olvasó a jövő esztendő első felében érkezik meg Európába. A vállalat az első prototípusokat már az idei októberi Frankfurti Könyvvásáron be akarja mutatni és szintén itt jelentik majd be azt is, hogy Németországban mely cégek, elsősorban könyvkiadók lesznek a Sony partnerei. "Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy egy ilyen termék sikere nagy mértékben függ attól, hogy milyen tartalmak érhetők el hozzá" .- jelentette ki Jeffry van Ede, a Sony Németország vezetője.
Mivel az Amazon is a Frankfurti Könyvvásáron mutatja be a Kindle nevű e-könyv olvasóját, ezért egyre inkább valószínűsíthető a két konszern között egy európai konkurenciaharc. Az amerikai piacon már a mind a két termék jelen van. Európában azonban a két fél még a könyvek digitalizálásában és terjesztésében egyaránt érdekelt partnereket keres, ami közel sem mondható egyszerű feladatnak.
A Sony Reader 1 cm vastag, súlya 26 dkg, a mérete pedig leginkább egy nagyobb könyvre hasonlít. A fekete-fehér, 15 centiméteres képátlójú kijelzőnek nincsen háttérvilágítása. Az eszköz előnye, hogy csak akkor fogyaszt áramot, amikor valaki lapoz. A Sony adatai szerint egyetlen feltöltéssel 6800 oldal tekintthető meg. Szintén előnyös, hogy egy több gigabájtos memóriakártya segítségével körülbelül 13 000-16 000 könyvet lehet eltárolni. A Sony Readerben ugyanakkor nincs lehetőség a művek vezeték nélküli továbbítására. A konkurens Amazon Kindle ezt lehetővé teszi az Egyesült Államokban, mivel ott a cég egy mobilszolgáltatóval dolgozik együtt. Így bárki vásárolhat akár útközben is könyveket. A japán konszern egyik termékmenedzsere azzal érvelt, hogy ők a vezeték nélküli elérhetőségnél fontosabbnak tartják a hosszabb üzemidőt.
Az Egyesült Államokban az e-könyveknek egyre nagyobb piaca van. A Kindle-tulajdonosok jelenleg már több mint 160 000 elektronikus könyvet vásárolhatnak meg, átlagosan 10 dolláros áron. átalánydíjért cserébe lehetőségük nyílik a The New York Times és a The Wall Street Journal online számainak olvasására. Az USA-ban az Amazon Kindle 360, a Sony Reader 300 dollárba kerül. A legnagyobb problémát azonban nem a magas árak, hanem a formátumkavalkád okozhatja majd. Az Amazon ugyanis egy saját formátumot használ, míg a Sony az Epub nyílt szabványt és az Adobe E-Book formátumot részesíti előnyben. Utóbbi megakadályozza a művek engedély nélküli másolását.
A két vállalat azonban Európában sem marad konkurens nélkül. A franciák és a hollandok körében ugyanis igen népszerűek az iRex iLiad nevű, illetve a Bookeen Cybook nevű termékek, amelyeken sokan olvasnak újságokat. Ezenkívül a Deutsche Telekom szintén egy e-könyv olvasót fejleszt.
Kapcsolódó cikkek
* Elektronikus könyv a Hewlett-Packardtól (2003. május 27.)
2008. szeptember 1. 14:55, Hétfő - Berta Sándor
2009 első felétől Európában is kaphatók lesznek a Sony elektronikus könyvolvasó készülékei. Az Amazon a Kindle nevű eszközével szintén a kontinens meghódítására készül.
A japán konszernnél eldőlt, hogy a Sony Reader PRS-505-nek keresztelt e-könyv olvasó a jövő esztendő első felében érkezik meg Európába. A vállalat az első prototípusokat már az idei októberi Frankfurti Könyvvásáron be akarja mutatni és szintén itt jelentik majd be azt is, hogy Németországban mely cégek, elsősorban könyvkiadók lesznek a Sony partnerei. "Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy egy ilyen termék sikere nagy mértékben függ attól, hogy milyen tartalmak érhetők el hozzá" .- jelentette ki Jeffry van Ede, a Sony Németország vezetője.
Mivel az Amazon is a Frankfurti Könyvvásáron mutatja be a Kindle nevű e-könyv olvasóját, ezért egyre inkább valószínűsíthető a két konszern között egy európai konkurenciaharc. Az amerikai piacon már a mind a két termék jelen van. Európában azonban a két fél még a könyvek digitalizálásában és terjesztésében egyaránt érdekelt partnereket keres, ami közel sem mondható egyszerű feladatnak.
A Sony Reader 1 cm vastag, súlya 26 dkg, a mérete pedig leginkább egy nagyobb könyvre hasonlít. A fekete-fehér, 15 centiméteres képátlójú kijelzőnek nincsen háttérvilágítása. Az eszköz előnye, hogy csak akkor fogyaszt áramot, amikor valaki lapoz. A Sony adatai szerint egyetlen feltöltéssel 6800 oldal tekintthető meg. Szintén előnyös, hogy egy több gigabájtos memóriakártya segítségével körülbelül 13 000-16 000 könyvet lehet eltárolni. A Sony Readerben ugyanakkor nincs lehetőség a művek vezeték nélküli továbbítására. A konkurens Amazon Kindle ezt lehetővé teszi az Egyesült Államokban, mivel ott a cég egy mobilszolgáltatóval dolgozik együtt. Így bárki vásárolhat akár útközben is könyveket. A japán konszern egyik termékmenedzsere azzal érvelt, hogy ők a vezeték nélküli elérhetőségnél fontosabbnak tartják a hosszabb üzemidőt.
Az Egyesült Államokban az e-könyveknek egyre nagyobb piaca van. A Kindle-tulajdonosok jelenleg már több mint 160 000 elektronikus könyvet vásárolhatnak meg, átlagosan 10 dolláros áron. átalánydíjért cserébe lehetőségük nyílik a The New York Times és a The Wall Street Journal online számainak olvasására. Az USA-ban az Amazon Kindle 360, a Sony Reader 300 dollárba kerül. A legnagyobb problémát azonban nem a magas árak, hanem a formátumkavalkád okozhatja majd. Az Amazon ugyanis egy saját formátumot használ, míg a Sony az Epub nyílt szabványt és az Adobe E-Book formátumot részesíti előnyben. Utóbbi megakadályozza a művek engedély nélküli másolását.
A két vállalat azonban Európában sem marad konkurens nélkül. A franciák és a hollandok körében ugyanis igen népszerűek az iRex iLiad nevű, illetve a Bookeen Cybook nevű termékek, amelyeken sokan olvasnak újságokat. Ezenkívül a Deutsche Telekom szintén egy e-könyv olvasót fejleszt.
Kapcsolódó cikkek
* Elektronikus könyv a Hewlett-Packardtól (2003. május 27.)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)